Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا در حال تهیه پیش‌نویس قانون استخراج معادن کره ماه

آمریکا در حال تهیه پیش‌نویس قانون استخراج معادن کره ماه
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت دونالد ترامپ در حال تهیه پیش‌نویس طرحی است که استخراج معادن در کره ماه را قانون‌مند می‌کند.

آگهی

دولت دونالد ترامپ در حال تهیه پیش‌نویس طرحی است که استخراج معادن در کره ماه را قانون‌مند می‌کند.

این پیش‌نویس که یک موافقت‌نامه بین‌المللی تحت حمایت آمریکا خواهد بود، «توافقات آرتمیس» نام دارد. بنا بر گزارش‌های درز کرده، هنوز این پیش‌نویس به طور رسمی با متحدان آمریکا در میان گذاشته نشده است.

این طرح تازه، جدیدترین اقدام دولت آمریکا در راستای برنامه ناسا برای اعزام انسان به ماه و تاسیس ایستگاه‌های فضایی روی سطح این کره به شمار می‌رود. دونالد ترامپ تلاش دارد همکاری متحدان آمریکا را به این برنامه جلب کند.

این پیش‌نویس چارچوبی را تحت قوانین بین‌الملل تعریف می‌کند تا شرکت‌های فضایی بتوانند از منابع خود روی سطح ماه بهره ببرند، بدون اینکه کار آن‌ها با یکدیگر تداخل کند.

آمریکا و دیگر کشورهای فعال در زمینه اکتشافات فضایی، به ماه به عنوان یک سرمایه راهبردی در فضا نگاه می‌کنند. ماه همچنین در تحقیقات علمی مرتبط با ماموریت‌های آینده برای سفر به مریخ نیز نقشی ویژه ایفا می‌کند. به عبارت دیگر کره ماه جایی فوق العاده مناسب برای آزمودن توان بشر در کاوش منظومه خورشیدی به شمار می‌رود.

گفته می‌شود آمریکا قصد دارد به زودی مفاد این توافق تازه را با متحدان خود نظیر کانادا، ژاپن، امارات عربی متحده و کشورهای اروپایی در میان بگذارد. با این حال نام روسیه در این لیست به چشم نمی خورد چرا که آمریکا این کشور را به عنوان «متخاصم» با فعالیت های جاسوسی و مخرب در زمینه فضایی ارزیابی می کند.

مقامات ناسا گفته‌اند این توافق تازه به معنی الحاق خاک ماه به کشورها نیست، بلکه درباره حوزه فعالیت شرکت‌ها روی سطح ماه و حدود مالکیت منابع معدنی است که از آن‌جا به دست می‌آید.

حدود نیم قرن پیش فضانوردان روس و آمریکایی برای اولین بار پا روی کره ماه گذاشتند اما پس از آن برنامه سفر انسان به ماه به حالت تعلیق درآمد.

آمریکا به همراه بیش از یکصد کشور جهان عضو «پیمان فضایی ماورای جو» مصوب سال ۱۹۶۷ است. این در حالی است که ناظران با توجه به دستاوردهای جدید، قوانین بین‌المللی برای اکتشاف در فضا و کرات دیگر را کهنه و قدیمی می‌دانند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت پایگاه دائمی در کره ماه

گفتگو با باز آلدرین، فضانورد آمریکایی که قدم بر کره ماه نهاد

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد