انتظار «ایمنی جمعی» در برابر ویروس کرونا در استکهلم تا چند هفته دیگر

انتظار «ایمنی جمعی» در برابر ویروس کرونا در استکهلم تا چند هفته دیگر
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئد بر خلاف دیگر کشرهای اروپایی سیاست قرنطینه را در پیش نگرفت.

آگهی

مقام‌های بهداشتی دولت سوئد می‌گویند انتظار دارند استکهلم، پایتخت این کشور در پایان ماه مه (تا سه هفته دیگر) در برابر ویروس کرونا به «ایمنی جمعی» برسد.

دولت سوئد از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا، بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی سیاست قرنطینه را در پیش نگرفت و تنها از شهروندان خواست تا به قواعد فاصله گذاری اجتماعی پایبند باشند، از تجمعات بیش از ۵۰ نفر خودداری کنند و مقررات بهداشتی از جمله شستن مرتب دست‌ها را جدی بگیرند.

آندرس تگنل، رئیس بخش بیماری‌های همه‌گیر اداره سلامت عمومی سوئد در دو هفته گذشته، به‌ویژه در گفت‌وگو با چند رسانه آمریکایی، از عملکرد این کشور در برابر ویروس کرونا تقدیر کرد و سیاست قرنطینه را بی‌پایه و اساس خواند.

همزمان سفیران سوئد در ایالات متحده آمریکا و فرانسه هم رویکرد این کشور در برابر ویروس کرونا را «موفقیت آمیز» توصیف کرده و نسبت به دستیابی به «ایمنی جمعی» در هفته‌های آینده ابراز خوشبینی کردند.

دکتر تنگل حدود دو هفته پیش به رادیو دولتی ان‌پی‌آر ایالات متحده گفت: «حدود ۳۰ درصد مردم استکهلم به درجه‌ای از ایمنی رسیده اند. احتمالا از ماه مه می‌توانیم در پایتخت به ایمنی جمعی برسیم.»

وزارت بهداشت سوئد با تائید این فرض می‌گوید که تا اول ماه مه، حدود ۲۷ درصد شهروندان استکهلم به ویروس کرونا آلوده شده و در برابر آن مصونیت پیدا کرده اند.

بسیاری از کارشناسان اروپایی درباره «ایمنی جمعی» در سوئد چندان خوشبین نیستند و می‌گویند شمار قربانیانِ سیاست باز دولت سوئد در برابر شیوع کرونا، نسبت به دیگر کشورهای اسکاندیناوی، از جمله دانمارک، فنلاند و نروژ نشانگر آن است که سوئد هزینه انسانی بسیار بیشتری از همسایگان خود در جریان مقابله با بیماری پرداخته است.

شمار قربانیان در سوئد روز پنجشنبه، هفتم ماه مه به ۳ هزار و چهل نفر رسید. از آغاز شیوع بیماری تاکنون ۲۴هزار و ۶۲۳ مورد قطعی ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاهدخت سوئد به جمع کارکنان بیمارستان‌ استکهلم پیوست

پارلمان سوئد به دولت برای مبارزه با شیوع کرونا اختیارات ویژه‌‌ داد

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد