افزایش مرگ و میر کرونا در بریتانیا نسبت به ایتالیا؛ کارآیی دولت جانسون زیر سوال رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش مرگ و میر کرونا در بریتانیا نسبت به ایتالیا؛ کارآیی دولت جانسون زیر سوال رفت
کپی رایت  AP

شمار قربانیان ویروس کرونا در بریتانیا از ایتالیا فراتر رفت؛ رخدادی که توان بوریس جانسون، نخست وزیر و دولت او را برای مهار بحران سلامت شهروندان این کشور به چالش کشید.

تازه‌ترین داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار بریتانیا نشان می دهد که تعداد جانباختگان ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور به ۳۲ هزار و ۳۲۳ نفر رسیده است. بدین ترتیب در میان کشورهای درگیر با گسترش بیماری کووید-۱۹، آمریکا با جمعیتی در حدود ۵ برابر بریتانیا تنها کشوری است که بیش از این رقم قربانی داده است.

گزارش اداره آمار بریتانیا بر پایه شمارش تمامی گواهی‌های فوت صادر شده برای بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ و نیز موارد مشکوک به ابتلا به این بیماری بوده است. حتی با حذف مرگ‌های مشکوک به کرونا تعداد جانباختگان ناشی از این ویروس در بریتانیا به ۲۹ هزار و ۴۲۷ تن می‌رسد که باز هم از ایتالیا بیشتر است.

احزاب مخالف معتقدند که این رقم ثابت كرده است كه دولت برای تهیه تجهیزات درمانی كافی و انجام آزمایش‌های تشخیص ویروس کرونا بسیار كُند عمل کرده است.

در مقابل، دومینیک راب، وزیر خارجه کابینه آقای جانسون یاد آور شد که کشورهای مختلف جهان معیارهای متفاوتی برای اعلام آمار مرگ و میر ناشی از کرونا دارند و مقایسه عملکرد دولت‌ها بر پایه این اعداد منطقی و منصفانه نیست.

همزمان برخی دیگر از اعضاء دولت بریتانیا تاکید کرده‌اند که شتاب شیوع ویروس و شدت کشتار آن می‌تواند متاثر از عوامل متفاوتی از جمله یکسان نبودن میانگین سنی جمعیت کشورها باشد؛ بنابراین برای قضاوت عادلانه برای کارآیی سیاست‌ها در مقابل این ویروس باید تا پایان دوره شیوع آن و آغاز یک بررسی بین‌المللی مستقل صبر کرد.

با این وجود، رویترز روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی مدعی شد که دولت بریتانیا در عمل به وعده خود برای افزایش امکانات مراقبت از سالخوردگان تعلل کرده و تاکنون ۱۲ هزار و ۷۰۰ تن از افرادی که در آسایشگاه‌های سالمندان حضور دارند به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید