Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا المپیک ارتش‌های جهان در ووهان منشاء شیوع ویروس کرونا بود؟

آیا المپیک ارتش‌های جهان در ووهان منشاء شیوع ویروس کرونا بود؟
Copyright حساب توییتر ستاد مشترک ارتش فرانسه/Twitter Etat-Major des Armées
Copyright حساب توییتر ستاد مشترک ارتش فرانسه/Twitter Etat-Major des Armées
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین تن از ورزشکاران تیم ارتش فرانسه که به بازی‌های ارتش‌های جهان در ووهان چین رفته بودند، نشانه‌های ابتلا به کرونا را داشتند.

آگهی

پس از اعلام شناسایی اولین مبتلا به ویروس کرونا در فرانسه در ماه دسامبر، هم‌اکنون احتمال ورود ویروس کرونا به این کشور در ماه اکتبر ۲۰۱۹ مطرح شده است: چندین تن از ورزشکاران تیم ارتش فرانسه که به بازی‌های ارتش‌های جهان در ووهان چین رفته بودند، نشانه‌های ابتلا به این بیماری را داشته اند.

این احتمال در حالی در رسانه‌ها منتشر شده است که چین می‌گوید نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در ۱۷ نوامبر شناسایی شده است. رقابت‌های ووهان از ۱۸ تا ۲۵ اکتبر برگزار شد.

گمانه‌زنی درباره این احتمال که رقابت‌های ارتش‌های جهان در ووهان چین منشاء شیوع ویروس جدید کرونا در سراسر کره زمین بوده، در اوج تنش میان پکن و واشنگتن بر سر طبیعی یا آزمایشگاهیی بودن ویروس، ابعاد دیگری پیدا می‌کند. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ۱۲ مارس در یک پیام توییتری احتمال ورود ویروس کونا از ایالات متحده به چین را مطرح کرده بود.

الودی کلووِل، عضو تیم نیروهای نظامی فرانسه و قهرمان رشته «پنج‌گانه مدرن» رقابت‌های ارتش‌های جهان در ووهان حدود یک ماه پیش گفته بود: «من و یکی از هم‌تیمی‌هایم همان موقع بیمار شدیم... من نشانه‌ها [دردهایی] داشتم که بی‌سابقه بود. آن زمان کسی راجع به این بیماری صحبتی نمی‌کرد و ما هم هیچ اطلاع و نگرانی نداشتیم.»

آنطور که رسانه‌های فرانسوی گزارش می‌کنند، این اظهارات در آن زمان خوشایند ارتش فرانسه نبوده و از الودی کلوول و دیگر نفرات حاضر در مسابقات ووهان خواسته شده تا در این باره صحبت نکنند.

با این حال خانم کلووِل در روزهای گذشته و در پاسخ به خبرنگاران درباره احتمال ورود ویروس کرونا به فرانسه گفت: «اخیرا از سوی یک پزشک ارتش معاینه شدم و به من گفتند که به احتمال زیاد وی به همراه شمار زیادی از اعضای کاروان ورزشی فرانسه در ووهان به ویروس جدید کرونا آلوده و به بیماری کووید-۱۹ دچار شده اند.»

ایو کوهن، متخصص فرانسوی مراقبت‌های ویژه می‌گوید یک فرد مبتلا به ذات الریه که در اواخر دسامبر سال گذشته در بیمارستانی در نزدیکی پاریس بستری شده بود مبتلا به ویروس کرونا بوده است. 

فرانسه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را که اولین مورد رسمی و تایید شده در اروپا بود، روز ۲۴ ژانویه گزارش کرد.

علاوه بر ورزشکاران فرانسوی، شمار بسیاری از اعضای کاروان سوئد در رقابت‌های ووهان بیمار شده اند. ارتش سوئد می‌گوید آزمایش‌های صورت گرفته از این افراد، ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا را تائید نمی‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازنگری چین در آمار کرونا: شمار قربانیان در ووهان ۱۲۹۰ نفر افزایش یافت

ابتلای جدید به ویروس کرونا در شهر ووهان چین صفر شد

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی