نجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشت

نجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشت
Copyright ّIsna
Copyright ّIsna
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نجف دریابندری نویسنده و مترجم شهیر ایرانی در سن ۹۱ سالگی در منزل خود در تهران دیده از دنیا فروبست. آثر درخشانی چون پیرمرد و دریا و وداع با اسلحه از جمله ترجمه‌های درخشانی است که از او به یادگار مانده است.

آگهی

نجف دریابندری، نویسنده و مترجم سرشناس ایرانی در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

آقای دریابندری در شهریور سال ۱۳۰۸ و در شهر آبادان به دنیا آمد و در بهار سال ۹۹ در منزل خود در تهران دیده از جهان فروبست.

ترجمه آثار ماندگاری چون پیرمرد و دریا و وداع با اسلحه نوشته ارنست همینگوی، یک گل سرخ برای امیلی نوشته ویلیام فاکنر، معنی هنر از آیزیا برلین، پیامبر و دیوانه نوشته جبران خلیل جبران، عرفان و منطق از برتراند راسل، نمایشنامه های ساموئل بکت، هاکلبری فیین و بیگانه ای در دهکده از مارک تواین از کارهای درخشانی است که از این مترجم شهیر به جای مانده است.

او علاوه بر ترجمه شاهکارهای ادبیات جهان اثر دو جلدی «کتاب مستطاب آشپزی» را با همکاری همسرش زنده یاد فهمیه راستکار نوشته که این کتاب با مدیریت زنده یاد زهرایی در نشر کارنامه تولید و منتشر شد.

استاد دریابندری در زمینه نقد ادبی و هنری هم آثار بسیاری از خود بر جای گذاشت و یکی از پیشگامان نقد ادبیات مدرن، تئاتر، سینما و سایر رشته های هنری در ایران بوده است.

این نویسنده و مترجم سرشناس، در سالهای اخیر چندین بار به دلیل بیماری و کسالت در بیمارستان بستری شده بود، اما اردیبهشت ۹۹، آخرین بهار زندگی او را رقم زد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین رئيس سازمان محیط زیست ایران درگذشت

عزت‌الله انتظامی «آقای بازیگر» ایران درگذشت

«عابران خبر از مرگ من دارند»؛ احمدرضا احمدی «شاعر تمام وقت» که بود؟