واکنش حسن نصرالله به ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان: در اروپا فعال نیستیم

واکنش حسن نصرالله به ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان: در اروپا فعال نیستیم
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان پنجشنبه گذشته حزب‌الله لبنان را یک «سازمان تروریستی شیعی» اعلام کرد و نیروی‌های امنیتی‌اش به مساجد و موسسات مرتبط با این گروه در آلمان حمله‌ور شدند.

آگهی

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه با محکوم کردن اقدام آلمان در ممنوع اعلام کردن تمام فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در این کشور گفت که حزب‌الله در آلمان و اروپا فعالیتی ندارد.

آلمان پنجشنبه گذشته حزب‌الله لبنان را یک «سازمان تروریستی شیعی» اعلام کرد و نیروی‌های امنیتی‌اش به مساجد و موسسات مرتبط با این گروه در آلمان حمله کردند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی اقدام دولت آلمان را «تصمیمی سیاسی و تحت فشار آمریکا و در راستای راضی کردن اسرائیل» توصیف کرد.

حسن نصرالله در بخشی از سخنانش گفت: «وقتی می گوییم در آلمان فعالیت نداریم، ما صد در صد صادق هستیم. سال‌هاست سازمانی در کشورهای جهان خصوصا اروپا یا آمریکای لاتین نداریم. از سال‌ها پیش دریافته‌ایم که نمی‌خواهیم عزیزان‌مان در خارج را به دلیل وجود ارتباطی، به دردسر بیندازیم.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین گفت با وجود اینکه حزب الله سالهاست فعالیت‌هایش در اروپا و دیگر نقاط جهان را متوقف کرده است، با این حال انتظار دارد که کشورهای بیشتری در اتحادیه اروپا روش آلمان را در ممنوع کردن فعالیت‌های سیاسی حزب‌الله پیش بگیرند.

وی همچنین با محکوم کردن اقدامات مقامات امنیتی آلمان برای یورش به مساجد و موسسات مرتبط با حزب الله گفت که نیازی به این «اقدامات وحشیانه» نیست.

حسن نصرالله همچنین از دولت لبنان خواست که از حقوق شهروندانش در آلمان حمایت کند.

حزب الله لبنان در سال ۱۹۸۲ و در جریان جنگ داخلی لبنان تاسیس شد و در سال ۲۰۰۶ در جنگ ویرانگری با اسرائیل درگیر شد.

ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، حزب الله را گروهی تروریستی اعلام کرده‌اند و از متحدانشان خواسته‌اند که اقدام مشابهی انجام دهند.

آلمان مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، فعالیت‌ شاخه نظامی حزب‌الله را در خاک کشورش ممنوع کرده بود با این حال فعالیت‌های شاخه سیاسی این حزب را که نیروی مهمی در پارلمان لبنان به شمار می رود، تا پیش از ممنوعیت شدنش در هفته گذشته، تحمل می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افراد مسلح یکی از اعضای ارشد حزب‌الله لبنان را کشتند

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید