سازمان جهانی بهداشت: ادعای آمریکا در مورد منشاء کرونا حدس و گمان است

Justin Jacob,Sosina Merid
Justin Jacob,Sosina Merid Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این مطلب می‌توانید آخرین اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های بین‌المللی در موضوع شیوع این ویروس مرگبار را در روز دوشنبه ۵ مه ۲۰۲۰ مصادف با ۱۵ اردیبهشت دنبال کنید.

آگهی

پس از گذشت بیش از چهار ماه از انتشار اولین اخبار دربارۀ شیوع کرونا در جهان و رسیدن شمار مبتلایان این بیماری در این سیاره به دست‌کم ۳ میلیون و ۶۲۰ هزار نفر و مرگ بیش از ۲۵۰ هزار نفر بر اساس آمارهای رسمی، اکنون دولت‌ها خط مشی‌های مختلفی را در رویارویی با این ویروس مرگبار در پیش گرفته‌اند.

برخی با ابراز نگرانی از روند افزایشی شیوع کرونا، همچنان بر تشدید محدودیت‌های اجتماعی تاکید دارند و برخی زیر فشار اقتصادی صاحبان کسب و کار و افزایش نارضایتی‌های عمومی، تن به خواست معترضان داده و حاضر به کاستن از سطح محدودیت‌ها شده‌اند.

در ادامه می‌توانید آخرین اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های بین‌المللی در موضوع شیوع این ویروس مرگبار را در روز دوشنبه ۵ مه ۲۰۲۰ مصادف با ۱۵ اردیبهشت دنبال کنید.

مراکز خرید و آرایشگاه‌ها از هفته آینده در ترکیه بار دیگر فعال می‌شوند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که این کشور محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا را مرحله به مرحله کاهش می‌دهد.

طبق گفته وی، از دوشنبه آینده، آرایشگاه‌ها و مراکز خرید می‌توانند طبق ضوابط تازه فعالیت خود را از سر بگیرند.

از سوی دیگر محدودیت‌های سفر در هفت استان از ۳۱ استان ترکیه برداشته می‌شود. اما همچنان این محدودیت‌ها برای استان‌هایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر باقی خواهد ماند. 

آسوشیتدپرس
ترکیه مرحله به مرحله محدودیت‌های قرنطینه را کاهش می‌دهدآسوشیتدپرس

شمار افراد بستری در بیمارستان‌های فرانسه بار دیگر کاهش یافت

طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت فرانسه، بار دیگر شمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹، بستری در بیمارستان‌های این کشور کاهش یافته است.

طبق آمار اعلام شده، هم اکنون ۲۵ هزار و ۵۴۸ نفر مبتلا به ویروس جدید کرونا در بیمارستان‌های سراسر فرانسه بستری هستند. این آمار ۲۶۷ نفر کمتر از روز قبل از آن است. از این تعداد بیمار نیز ۳ هزار و ۶۹۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

در کل ۲۵ هزار و ۲۰۱ نفر در فرانسه در اثر ابتلا به ویروس کرونا تاکنون جان باخته‌اند. وزارت بهداشت فرانسه شمار قربانیان این ویروس در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور را ۳۰۶ نفر عنوان کرد. 

سازمان جهانی بهداشت: ادعای آمریکا در مورد منشاء کرونا حدس و گمان است

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه ادعاهای مقامات آمریکا که منشاء ویروس جدید کرونا را آزمایشگاه ویروس شناسی شهر ووهان در چین معرفی کرده اند «حدس و گمان» دانست.

به گفته مایکل رایان، مدیر برنامه های اضطراری سازمان جهانی بهداشت، این نهاد بین المللی تاکنون داده یا مدرکی از آمریکا مبنی بر نقش آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان در شیوع کرونا دریافت نکرده است.

واشنگتن اعلام کرده است که «مدارکی» در اختیار دارد که نشان می دهد آزمایشگاه شهر ووهان منشاء ویروس جدید کرونا است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در همین راستا پکن را به وضع «تعرفه های گمرکی» تهدید کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفته است این اولین بار نیست که چین با «آزمایشگاه هایی که معیارها را رعایت نمی کنند» جهان را به «خطر» می اندازد.

مجلس سنای فرانسه با طرح دولت برای پایان قرنطینه مخالفت کرد

مجلس سنای فرانسه روز دوشنبه با طرح دولت ادوارد فیلیپ، نخست وزیر این کشور برای پایان قرنطینه سراسری در این کشور مخالفت کرد.

این طرح که هفته گذشته از سوی نخست وزیر فرانسه ارائه شد پیش از این در مجلس ملی این کشور به تصویب رسیده بود. با این حال مجلس سنا با ۸۹ رای مخالف، ۸۱ رای موافق و ۱۷۴ رای ممتنع با طرح دولت مخالفت کرد. حزب حاکم «جمهوری به پیش» که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پایه گذار آن است در مجلس سنا اکثریت کرسی ها را در اختیار ندارد. این در حالی است که این حزب در مجلس ملی حائز اکثریت است.

حزب راستگرای جمهوریخواهان که مهمترین حزب مخالف دولت فرانسه محسوب می شود در مجلس سنا به طور گسترده به طرح دولت برای پایان قرنطینه رای ممتنع داد.

بازگشایی مدارس از روز ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) همزمان با پایان قرنطینه یکی از جنبه های بحث برانگیز طرح دولت ادوارد فیلیپ است.

AP

ابراز نگرانی اسد از شیوع کرونا در سوریه: خطر فاجعه واقعی وجود دارد

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه هشدار داد که این کشور در صورت افزایش موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا با «فاجعه‌ای واقعی» روبرو خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری سوریه شمار پائین موارد ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به معنای خروج این کشور از «چرخه خطر» شیوع نوع جدید ویروس کرونا نیست. بشار اسد در مورد آمار کنونی مبتلایان در سوریه گفت: «این ارقام می تواند در عرض چند روز یا چند هفته افزایش یابد و ما خود را در مقابل فاجعه ای واقعی خواهیم یافت که رویارویی با آن از توان پزشکی و زیرساختی ما خارج است.»

آگهی

دولت سوریه یک ماه پیش پس از ثبت اولین مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا مقررات رفت و آمد در این کشور جنگزده وضع کرد. این در حالی است که بسیاری از شهروندان و منابع پزشکی دولت بشار اسد را به «پنهانکاری» درباره موارد ابتلا به «کووید ۱۹» متهم می کنند.

بنا به آمار رسمی تاکنون تست کرونای ۴۴ نفر در سوریه مثبت بوده است. از این تعداد سه نفر جان خود را از دست داده اند.

گروه های مدافع حقوق بشر و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد هشدار داده اند که سوریه در صورت شیوع گسترده کرونا به دلیل ضعف بخش بهداشت و درمان و کمبود منابع با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

AP

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از ۱۴۵ هزار نفر عبور کرد

روسیه که از آن به عنوان کانون جدید شیوع ویروس کرونا در اروپا نام می‌برند روز دوشنبه از ثبت بیش از ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس خبر در میان شهروندان این کشور خبر داد.

منابع رسمی در روسیه با اعلام این مطلب تصریح کردند که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۱۰ هزار و ۵۸۱ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این کشور مورد تایید قرار گرفته که با احتساب آمار جدید شمار مجموع مبتلایان به این بیماری در روسیه به ۱۴۵ هزار و ۲۶۸ نفر افزایش می‌یابد.

آگهی

بر اساس این گزارش تاکنون ۱۳۵۶ نفر نیز در روسیه به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

در حالی که اغلب کشورهای اروپایی در تدارک برچیدن تدریجی بساط قرنطنیه و تسهیل در محدودیت‌‌‌های اعمال شده هستند روسیه به تنها کشور این قاره تبدیل شده که سریع‌ترین نرخ شیوع و بالاترین میزان ابتلای روزانه به ویروس کرونا را ثبت می‌کند.

ایران از ثبت ۷۴ مورد مرگ تازه ناشی از بیماری کرونا خبر داد

وزارت بهداشت ایران در تازه ترین گزارش خود از وضعیت شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ از ثبت ۷۴ مورد مرگ تازه ناشی از بحران سلامت جاری در این کشور خبر داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه پانزدهم اردیبهشت اعلام کرد که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۱۲۲۳ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده و ۷۴ نفر نیز به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

بر این اساس، با احتساب آمار جدید ارائه شده از سوی وزارت بهداشت،‌ شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران به ۶ هزار و ۲۷۷ نفر افزایش می‌یابد.

آگهی

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ۲۶۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

راه اندازی مجدد خط تولید شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن در فرانسه

شرکت خودورسازی فرانسوی پِ.اس.اَ PSA (پژو-سیتروئن) روز دوشنبه از راه‌اندازی تدریجی خط تولید خود پس از یک ماه و نیم وقفه به دلیل وضع مقررات قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

این شرکت با اعلام اینکه راه‌اندازی تدریجی و همراه با ایمنی خط تولید طی هفته های آینده و پس از یازدهم ماه مه، زمان پایان قرنطینه رسما دنبال خواهد شد از بازگشایی جزئی بخش‌هایی از فعالیت‌های صنعتی در پِ.اس.اَ از روز دوشنبه چهارم مه خبر داد.

شرکت خودروسازی پِ.اس.اَ خاطرنشان کرد که یک تروتکل بهداشتی دقیق را برای حفاظت از کارکنان در پروسه آغاز به کار مجدد درنظر گرفته است. گرفتن دمای بدن کارکنان پیش از ورود به کارخانه،‌ استفاده از ماسک و ژل‌های ضد عفونی کننده و نیز حفظ فاصله گذاری اجتماعی بخش‌های عمده این پروتکل را تشکیل می دهند.

اغلب گروه‌های خودروسازی در اروپا طی روزهای گذشته فعالیت خود را پس از تعلیق موقت خط تولید به دلیل شیوع ویروس کرونا از سر گرفتند.

آگهی

فروش اتوموبیل از ماه مارس گذشته،‌ زمان شدت گرفتن شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ که تعطیلی مراکز عرضه و فروش را به همراه داشت با کاهش شدید و بی سابقه همراه شد.

تعیین تکلیف برای ورزش ایران

تکلیف ورزش ایران پس از متوقف شدن فعالیت باشگاه‌ها، بسته شدن اماکن و مراکز ورزشی و نیز به تعلیق درآمدن رقابت‌ها و مسابقات قرار است امروز دوشنبه پانزدهم اردیبهشت مشخص شود.

مسئولان وزارتخانه‌های ورزش و بهداشت قرار است در نشست امروز خود راهکارهایی را برای ادامه فعالیت‌های ورزشی ارائه کنند. بی شک مهم‌ترین بخش این تصمیم‌ها به رقابت‌های فوتبال اختصاص خواهد داشت که با توجه به حساسیت‌ها و اختلاف نظرهای موجود بعید است در این خصوص امروز تصمیم گیری قطعی صورت گیرد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران پیش از این اعلام کرده بود که قرار است پیشنهادهایی برای بازگشایی مراکز فرهنگی و ورزشی در ۱۱۶ شهرستان کشور مطرح شود.

این در حالیست که مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با ایسنا از سرنوشت ورزش ایران پس از نشست ۱۵ اردیبهشت ماه ابراز بی اطلاعی کرده و گفته است که هنوز دستورالعمل جدیدی بر اساس اظهارات رییس جمهوری مبنی بر بازگشایی پلکانی برخی از مراکز ورزشی به این وزارتخانه ابلاغ نشده است.

آگهی

ستاد مقابله با کرونا در ورزش برای نخستین بار پانزده اسفندماه سال گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از تعطیلی تمام اماکن و باشگاه‌های ورزشی، مسابقات و لیگ‌های مختلف و نیز تمرین‌های ورزشی باشگاه‌ها در سراسر کشور خبر داده بود.

فرانسه مسافران ورودی از اتحادیه اروپا،‌ بریتانیا و محدوده شنگن را قرنطینه نمی‌کند

فرانسه اعلام کرد که محدودیت‌های وضع شده برای مسافران ورودی از خارج کشور را مورد بازنگری و اصلاح قرار داده است.

به گزارش کاخ ریاست جمهوری فرانسه،‌ الیزه مسافرانی که با هر تابعیت از اتحادیه اروپا،‌ بریتانیا و محدوده شنگن وارد این کشور شوند دیگر در قرنطینه قرار نخواهند گرفت.

این در حالیست که بر اساس مقررات وضع شده بواسطه وضعیت اضطراری در فرانسه که تا پایان ماه ژوئیه تمدید شده تا پیش از این قرار بود هر مسافری که از خارج وارد این کشور می‌شود به مدت چهارده روز در قرنطینه قرار گیرد و در صورت تایید ابتلا به ویروس ایزوله شود.

الیویه وران،‌ وزیر بهداشت فرانسه نیز روز یکشنبه تاکید کرده بود که قوانین وضعیت اضطراری برای کلیه افرادی که وارد مرزهای کشور می‌شوند به اجرا گذاشته خواهد شد.

آگهی

وضعیت اضطراری در ژاپن تمدید شد

ژاپن وضعیت اضطراری وضع شده در پی شیوع ویروس کرونا و بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ را تا پایان ماه مه تمدید کرد.

شینزو آبه،‌ نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه با اعلام این مطلب تصریح کرد «محدودیت‌های ناشی از وضعیت اضطراری وضع شده در هفتم آوریل تا پایان ماه مه تمدید می شود و تمام استان‌ها و فرمانداری‌ها در جریان این دستورالعمل قرار گرفته اند.»

خبرگزاری ان‌اچ‌کی ژاپن صبح روز دوشنبه از احتمال تمدید وضعیت اضطراری در این کشور تا پایان ماه مه خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

نماشگاه بین‌المللی دوبی لغو شد

آگهی

دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها،‌ نهادی بین دولتی که مسئولیت نظارت بر برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی را برعهده دارد روز دوشنبه از لغو اکسپو۲۰۲۰ در دوبی خبر داد.

این تصمیم که قرار است بیست و نهم ماه جاری میلادی با رای کشورهای عضو نهایی شود به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ اتخاذ شده و به موجب آن برگزاری نمایشگاه بین المللی دوبی یکسال به تعویق خواهد افتاد.

ای پی
لغو نمایشگاه بین المللی دوبی به دلیل شیوع ویروس کروناای پی

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان پادتنی تولید کردند که مانع از ورود کرونا به سلول‌ها می‌شود

برآورد اطلاعاتی گروه امنیتی «پنج چشم» از منشأ ویروس کرونا

سینما ماشین در تهران؛ ایده‌ای برای سرگرمی مردم در روزهای شیوع کرونا