ایتالیا خروج از قرنطینه را با آزادی‌های مشروط و کنترل شده آغاز کرد

ایتالیا خروج از قرنطینه را با آزادی‌های مشروط و کنترل شده آغاز کرد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایتالیا، نخستین کشور اروپایی که در پی شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ شهروندان خود را در قرنطینه قرار داد از امروز،‌ دوشنبه چهارم مه در جهت کاهش برخی محدودیت‌ها و اعطای آزادی‌های مشروط و کنترل شده گام بر می‌دارد.

آگهی

در حالی که ویروس کرونا در آنسوی آتلانتیک همچنان روزانه بیش از هزار قربانی می‌گیرد، کشورهای اروپایی و در راس آنها ایتالیا در تدارک خروج از محدودیت‌های ناشی از قرنطینه عمومی هستند.

ایتالیا، نخستین کشور اروپایی که در پی شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ شهروندان خود را در قرنطینه قرار داد از امروز،‌ دوشنبه چهارم مه در جهت کاهش برخی محدودیت‌ها و اعطای آزادی‌های مشروط و کنترل شده گام بر می‌دارد.

این در حالیست که در تدابیر محتاطانه اتخاذ شده از سوی مقامات ایتالیایی برای برداشتن تدریجی برخی محدودیت‌‌‌ها،‌ نوعی توجه ویژه نسبت به احتمال از سرگیری شیوع ویروس در این کشور نیز لحاظ شده است.

ایتالیا روز یکشنبه از ثبت ۱۷۴ مورد مرگ تازه ناشی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ طی بیست و چهار ساعت گذشته خبر داد که این آمار پایین‌ترین شمار قربانیان روزانه ویروس کرونا در این کشور پس از اعمال قرنطینه عمومی بود.

مقامات ایتالیایی همانطور که ساکنان این کشور انتظار آن را می‌کشیدند، قرار است از امروز برخی محدودیت‌ها که اقتصاد کشورشان را از زمان شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ تاکنون به زانو درآورده،‌ کاهش دهند.

این گشایش نسبی و مشروط اما همان‌گونه که از پیش اعلام شده بود بسیار محتاطانه است. خروج تدریجی از مقررات بسیار سختگیرانه قرنطینه عمومی در ایتالیا همچنان شهروندان این کشور را ملزم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مراکز خرید و به خصوص در وسائل حمل و نقل عمومی خواهد کرد.

این در حالیست که برخی مغازه‌ها و خرده فروش‌ها اجازه از سرگیری فعالیت دریافت نکرده و رستوران‌ها و بارها نیز همچنان در ایتالیا تعطیل هستند.

مقامات پزشکی همچنان دورکاری را تا جایی که امکان دارد توصیه می‌کنند و برپایی اجتماعات، پیک نیک در پارک و حتی میهمانی‌های پرجمعیت خانوادگی منع شده است؛ هرچند که افراد این اجازه را دارند برای دیدار نزدیکان و بستگان خود در منطقه‌ای که سکونت دارند، تردد کنند.

استفانو میلانو،‌ یک شهروند ۴۰ ساله ساکن شهر رم از اینکه تاحدی از شرایط سخت قرنطینه خارج می‌شود و می‌تواند آزادی‌های مشروطی بدست بیاورد، ابراز خرسندی و شعف می‌کند.

او می‌گوید خوشحال است که می‌تواند برای تولد همسرش،‌ خانواده او را به رغم بیم از سن بالا و داشتن بیماری سرطان به جمع کوچک خودشان دعوت کند.

این دوگانگی خلاصه‌ای از ذهنیت و وضعیت روحی در کشوری است که دوره‌ گذار میان تسکین و اضطراب را سپری می‌کند.

ایتالیا که همچنان داغدار حدود ۳۰ هزار قربانی کرونا است در حالی از روز دوشنبه بازگشت به شرایط عادی را تمرین می کند که بواسطه حدود دو ماه قرار گرفتن در قرنطینه و محدودیت‌های سخت و نفس‌گیر ناشی از آن،‌ وضعیت اقتصادی بسیار دشواری را تجربه می‌کند.

حدود ۴ میلیون و چهارصد هزار کارمند،‌ کارگر و حقوق بگیر که امکان دورکاری برای آنها متصور نیست از روز دوشنبه تحت شرایط ویژه و با حفظ مقرارت فاصله‌گذاری اجتماعی به محل کار خود باز می‌گردند.

این مقررات به ویژه باید در وسائل حمل و نقل عمومی رعایت شود که با ظرفیتی کم‌تر از معمول و اجبار به همراه داشتن ماسک فعالیت روزانه را از سر می‌گیرند.

در مقررات جدید در عوض به شهروندان اجازه داده شده بدون محدودیت مکانی و در نظر گرفتن فاصله با منازل، به گردش بروند یا به همراه فرزندان بدوند و دوچرخه سواری کنند.

با این وجود شهروندان ایتالیایی هنوز امکان بازدید از موزه‌ها را ندارند و کتابخانه‌ها نیز تا هجدهم مه تعطیل است. برای ۸ میلیون و پانصد هزار دانش‌آموز ایتالیایی نیز هنوز برنامه جدید در نظر گرفته نشده و به نظر می‌آید مدارس تا ماه سپتامبر تعطیل خواهند بود.

مقررات قرنطینه عمومی روز نهم مارس توسط دولت جوزپه کونته در ایتالیا وضع شد. ایتالیا، سومین قدرت اقتصادی منطقه اروپا اینک حدود دو ماه پس از اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ با رکودی ۸ تا ۱۰ درصدی روبرو است و میلیون‌ها شغل نیز در این کشور در خطر نابودی قرار گرفته است.

دو ماه قرنطینه همچنین بدهی دولتی را تا سطح ۱۵۵ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داده و سازمان‌های خیریه از دوبرابر شدن تعداد افرادی که به کمک‌های فوری نیازمند شده‌اند، خبر می‌دهند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختر فلسطینی برای همدلی با مردم ایتالیا با ساز قانون «بلاچاو» می‌نوازد

جوان ایتالیایی به خاطر دستمزد پایینی که گرفته بود با ویدئویی در تیک‌تاک کارفرمایش را به چالش کشید

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا