ناو هسته‌ای روزولت؛ کرونا چطور مقتدرترین ارتش دنیا را با بحران روبرو کرد

ناو هسته‌ای روزولت؛ کرونا چطور مقتدرترین ارتش دنیا را با بحران روبرو کرد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناو هواپیمابر تئودور روزولت حدود یک ماه است در نزدیکی جزیره گوام کناره گرفته است. هنوز معلوم نیست چه زمانی این ناو مهم ارتش آمریکا این جزیره را برای از سرگیری عملیات ترک خواهد کرد. گزارشی از آخرین وضعیت این ناو در جزیره گوام بخوانید.

آگهی

در حالی که سرنوشت فرمانده اخراج شده ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا همچنان نامشخص است آخرین گزارش ها نشان می دهد که مسئولان ارتش دستور داده اند تا ناو برای از سرگیری عملیات آماده شود.

باین دلیل شیوع ویروس کرونا در میان کارکنان در جزیره گوام لنگر انداخته و تا کنون ۴۰۰۰ نفر برای گذران دوران قرنطینه به خشکی منتقل شده اند. هزار نفر از ملوانان و خدمه این ناو برای حفاظت در کشتی مانده اند. این ناوهواپیمابر هسته ای پنج هزار پرسنل دارد.

ملوانان ناوهواپیمابر

شیوع ویروس کرونا در ناو تئودور روزولت از اواخر ماه مارس آغاز شد.

دوم آوریل نامه ناخدای این ناوهواپیمابر مثل بمب صدا کرد. برت کروزیر، ناخدای این ناو هواپیمابر با ارسال نامه‌ای خواستار اقدام فوری برای حفاظت از پرسنل این ناو در پی شیوع ویروس کرونا شد.

این نامه واکنش تند سرپرست نیروی دریایی ارتش ایالات متحده، توماس مودلی را به همراه داشت. آقای مودلی پس از انتشار این نامه توسط رسانه‌ها عذرفرمانده این ناوهواپیمابر را خواست. مودلی از این هم فراتر رفت و با ایراد یک سخنرانی در روی عرشه ناو، ناخدای این ناو را «ساده لوح و احمق» خواند.

سخنان او با انتقادات فراوانی در رسانه‌ها مواجه شد تا جایی که توماس مودلی از سمت خود استعفا و از فرمانده ناو تئودور روزولت عذرخواهی کرد.

حالا رسانه‌های ایالات متحده می گویند با فداکاری برت کروزیر، احتمال دارد ارتش ایالات متحده و شخص رئیس جمهوری به او فرصت فرماندهی دوباره این ناو را بدهند.

برت کروزیر

کروزیر ۵۰ ساله فارغ التحصیل آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ میلادی است. گزارش شده که ناخدا هم مبتلا به ویروس کرونا است اما در جزیره گوام در حال بهبودی و گذران دوران نقاهت است. جانشین موقت او سروان کارلوس ساردلیو، پیش از این هم فرماندهی این ناو هواپیمابر را موقتا برعهده گرفته است اما اعلام کرده در صورت بازگشت ناخدای پیشین با کمال میل پستش را ترک خواهدکرد.

تحقیقات داخلی ارتش آمریکا از نحوه شیوع ویروس کرونا در این ناو در حال انجام است. مسئول تحقیقات افسر نیروی دریایی ایالات متحده روبرت برک است. هنوز خبر قطعی درباره چگونگی شیوع ویروس کرونا در تئودور روزولت منتشر نشده است اما به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس احتمال زیادی هست که پس از کنارگرفتن این ناو در یکی از بنادر ویتنام، خدمه و ملوانان ویروس را از خشکی به داخل ناو آورده باشند.

تا روز دوشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این ناو هواپیمابر ۹۵۵ نفر گزارش شده است. در حال حاضر تنها یک ملوان در بیمارستان بستری است و ۱۴ ملوان دیگر از بیمارستان مرخص شده اند. یکی از ملوانان ناو هواپیمابر بدلیل ابتلا به کووید هفته پیش درگذشت.

مقامات آمریكا نمی گویند چه مدت طول خواهد كشید تا کشتی به ادامه عملیات بازگردد، اما حدود یک ماه است که در گوام لنگرگرفته و امکان دارد سه تا چهار هفته دیگر در آنجا بماند.

به جز فرماندهان ارتش آمریکا کسی نمی داند پس از جزیره گوام، این ناو هسته‌ای به کجا می رود.

پیش تر قرار بود در یک رزمایش بزرگ دریایی ارتش ایالات متحده در اقیانوس آرام شرکت کند، اما کسی نمی داند با وضعیت موجود آیا امکان حضور ناو تئودور روزولت در رزمایش دریایی وجود دارد یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

و‌یروس‌کرونا در ناو هواپیما‌بر شارل دو گل فرانسه؛ ۹۴۰ ملوان و خدمه مبتلا هستند

جنجال بر سر شیوع کرونا در ناو آمریکایی؛ سرپرست نیروی دریایی استعفاء داد

شیوع کرونا در ناو هواپیمابر آمریکا؛ پنتاگون تخلیه ملوانان را رد کرد