ائتلاف تحت رهبری عربستان خواستار لغو تصمیم خودمختاری از سوی شورای انتقالی یمن شد

 ائتلاف تحت رهبری عربستان خواستار لغو تصمیم خودمختاری از سوی شورای انتقالی یمن شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امارات عربی متحده نیز برغم آنکه در بدگمانی نسبت به نفوذ احزاب اسلام‌گرا در دولت یمن با شورای انتقالی جنوب هم‌رای است اما از تصمیم یکجانبه این شورا برای اعلام خودمختاری حمایت نمی‌کند.

آگهی

ائتلاف تحت رهبری عربستان در پی اعلام گروهی از جدایی‌طلبان مستقر در جنوب یمن برای کنترل شهر عدن به صورت مستقل و خودگردان،‌  خواستار لغو این تصمیم شد.

عربستان سعودی با رهبری ائتلافی که هم اکنون در معادلات داخلی یمن آشکارا دخالت دارد روز دوشنبه خواستار آن شد که این گروه جدایی طلب از تصمیم خود برای اعلام حاکمیت در این منطقه صرف نظر کند.

این تصمیم را گروه موسوم به شورای انتقالی جنوب اتخاذ کرده که از سوی امارات عربی متحده حمایت می‌شود. شورای انتقالی جنوب شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بخش جنوبی یمن از این پس به صورت خودمختار توسط این شورا اداره خواهد شد.

این تصمیم از دید تحلیل‌گران تهدیدی برای شدت گرفتن تنش‌ میان شورای انتقالی و دولت مورد حمایت عربستان در جنوب یمن است که تاکنون در مقابل شبه نظامیان جنبش انصارالله موسوم به حوثی‌ها صفوفی متحد را تشکیل داده بودند.

شورای انتقالی جنوب ماه نوامبر گذشته در پی چند ماه تنش و حتی درگیری مسلحانه در عدن، دومین شهر بزرگ یمن در نهایت با امضای توافقنامه‌ای در ریاض تن به ادامه مشارکت با دولت و تقسیم قدرت در جنوب داد.

دربیانیه ائتلاف تحت رهبری ریاض که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتش شده با اشاره به تصمیم غافلگیرکننده شورای انتقالی جنوب برای اعلام خودمختاری بر اهمیت اجرای توافقنامه ریاض تاکید شده است.

این درخواست را شاهزاده خالد بن سلمان،‌ وزیر دفاع عربستان سعودی نیز در قالب توییتی مطرح کرده است. وزیر دفاع عربستان در این پیام بر مسئولیت تاریخی رهبران عدن برای تامین امنیت مردم یمن در این برحه چالش برانگیز تاکید کرده و خواستار عمل به توافق ریاض شده که به گفته وی مورد حمایت جامعه بین المللی است.

شورای انتقالی جنوب دولت عبد ربه منصور هادی را به فساد، ناکارآمدی و ناتوانی در مبارزه با گروه‌های اسلام‌گرای افراطی متهم می‌کند. براساس بیانیه این شورا، یک «کمیته خودمختاری» اولویت‌ها را بر اساس وظایف محول شده از سوی ریاست شورا اجرایی خواهد کرد.

از سوی دیگر شورای انتقالی جنوب در حالی اعلام خود مختاری کرده که سازمان ملل متحد از کلیه طرف‌های مناقشه در یمن خواسته است که با توجه به شیوع ویروس کرونا و همه‌گیر شدن بیماری کووید ۱۹ خصومت‌ها را متوقف کنند تا زمینه برقراری یک آتش بس ملی در این کشور بحران‌زده فراهم شود.

دولت یمن به رهبری عبد ربه منصور هادی که هم اکنون زندگی در تبعد خودخواسته را در عربستان می‌گذراند پس از اعلام خودمختاری شورای انتقالی و اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی این شورا در برخی مناطق جنوبی این کشور از جمله شهر عدن که پس از استقرار حوثی‌ها در صنعا به مقر اصلی دولت تبدیل شده،‌ نسبت به «تبعات فاجعه‌آمیز» این تصمیم به شدت هشدار داد.

امارات عربی متحده برغم آنکه در بدگمانی نسبت به نفوذ احزاب اسلام‌گرا در دولت یمن با شورای انتقالی جنوب هم‌رای است اما از تصمیم یکجانبه این شورا برای اعلام خودمختاری حمایت نمی‌کند.

انور قرقاش،‌ وزیر مشاور در امور خارجه امارات عربی متحده روز دوشنبه با انشار توییتی اعلام کرد که کشورش حامی تلاش‌های عربستان برای پایان دادن به اختلاف‌ها در جنوب یمن است. آقای قرقاش در عین حال یادآور شده که سرخوردگی‌های ناشی از اجرای توافق ریاض نمی تواند دلیلی قانع کننده برای تغییر یکجانبه اوضاع نیست.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی پیشتر و در پی شیوع ویروس کرونا در جهان اعلام کرده بود که به صورت یکجانبه عملیات نظامی در یمن را متوقف می‌کند.

جنگ داخلی یمن بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بیش از ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف تحت رهبری عربستان برای مقابله با شیوع کرونا در یمن آتش‌بس اعلام کرد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند