درس‌های کرونا با مدنی؛ حس اضطرار ناشی از کرونا با حس ناشی از بحران‌ محیط زیستی متفاوت است

درس‌های کرونا با مدنی؛ حس اضطرار ناشی از کرونا با حس ناشی از بحران‌ محیط زیستی متفاوت است
Copyright KAVE MADANI
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاوه مدنی متخصص محیط‌زیست و مدیریت سیستم‌ها در برنامه ششم درس‌های کرونا در یورونیوز می‌گوید: «بحران کرونا بر خلاف بحران‌های محیط زیستی خاموش و کند نیست. بحران کرونا بر خلاف بحران‌های محیط زیستی همه زمین را همزمان زمین‌گیر کرده است. حس اضطرار ناشی از کرونا با حس ناشی از بحران‌های محیط زیستی متفاوت اس

آگهی

کاوه مدنی متخصص محیط‌زیست و مدیریت سیستم‌ها در برنامه ششم درس‌های کرونا در یورونیوز می‌گوید: «بحران کرونا بر خلاف بحران‌های محیط زیستی خاموش و کند نیست. بحران کرونا بر خلاف بحران‌های محیط زیستی همه زمین را همزمان زمین‌گیر کرده است. حس اضطرار ناشی از کرونا با حس ناشی از بحران‌های محیط زیستی متفاوت است.»

مشروح درس ششم

این روزها این سوال مطرح می‌شود که چرا بحران‌های محیط‌زیستی که در بلندمدت ممکن است انسان‌های بیشتری را از بین ببرند به اندازه ویروس کرونا جدی گرفته نشدند؟ فکر می‌کنم آنچه این روزها می‌بینیم پاسخی باشد به این سوال.

نخست اینکه بحران‌های محیط زیستی قاتلان خاموش و خونسردی به شمار می‌آیند و به سرعت بسیار کمی کار

ویروس کرونا از رگ گردن به ما نزدیک‌تر شد و حس نزدیک‌تر شدن به مرگ را به ما منتقل کرد و به همین خاطر ناگزیر شدیم در خانه بمانیم.

وسعت بحران‌های محیط زیستی از این مساله کمتر است. هیچ موقع تمام جهان تحت تاثیر سیل و یا آتش سوزی قرار نمی‌گیرد. واکنش جوامع نیز به بحران‌های محیط زیستی متفاوت است. آثار و پیامدهای بحران‌های محیط زیستی نیز غیرمستقیم است. برای نمونه وقتی آلودگی هوا در جایی باشد، افراد در بلندمدت به سرطان و بیماری‌های دیگر دچار می‌شود اما کرونا مستقیم عمل می‌کند بنابرای رفتار جوامع نیز با ویروس کرونا متفاوت است.

اگر روزی آن حس اضطراری که امروز جوامع درباره ویروس کرونا دارند درباره بحران‌های محیط زیستی ایجاد شود بدون تردید رفتارهای ما نیز متفاوت خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت فرانسه یک تبلیغ تلویزیونی دوچرخه‌های الکتریکی را سانسور کرد

درس‌های کرونا با کاوه مدنی؛ با «باخت استراتژیک» باید سراغ کرونا رفت

درس‌های کرونا با کاوه مدنی؛ وضعیت موجود شاید آرامش پیش از طوفان باشد