Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از «عضو بیمار» اروپا تا کنترل کرونا؛ یونان چگونه با شیوع ویروس مقابله کرد؟

از «عضو بیمار» اروپا تا کنترل کرونا؛ یونان چگونه با شیوع ویروس مقابله کرد؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یونان به دلیل شمار بالای گردشگران و ترکیب جمعیتی خود از جمله کشورهایی است که در مقابل شیوع کرونا می‌توانست بسیار آسیب‌پذیر باشد.

آگهی

کشور یونان که طی سال های گذشته به دلیل بحران اقتصادی از آن به عنوان «عضو بیمار» اتحادیه اروپا یاد می شد، این روزها به دلیل مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا توجه ها را به خود جلب کرده است.

در یونان تاکنون ۲۴۰۱ مورد ابتلا به این ویروس به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۲۱ نفر جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که بسیاری از قدرت های اروپایی این روزها شاهد افزایش چشمگیر آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» هستند.

یونان به دلیل شمار بالای گردشگران و ترکیب جمعیتی خود از جمله کشورهایی است که در مقابل شیوع کرونا می توانست بسیار آسیب پذیر باشد. این کشور پس از ایتالیا پیرترین جمعیت را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد.

اغلب تحلیلگران بر این باور هستند که عامل اصلی در جلوگیری از شیوع گسترده «کووید ۱۹» در یونان، واکنش سریع دولت محافظه کار کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر این کشور بود. مقامات این کشور روز ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) در حالی که هنوز حتی یک مورد مرگ هم بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» در یونان به ثبت نرسیده بود تصمیم به تعطیلی مدارس گرفتند. در آن زمان شمار مبتلایان به ویروس کرونا در یونان کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP

دوت یونان پنج روز بعد تصمیم به قرنطینه مناطقی گرفت که ویروس کرونا در آنها شیوع یافته بود. این کشور در نهایت از روز ۲۳ مارس (چهارم فروردین) قرنطینه سراسری را به اجرا گذاشت.

یکی از عواملی که باعث واکنش سریع دولت یونان به شیوع این ویروس شد نظام درمانی تضعیف شده این کشور بود. بخش بهداشت و درمان یونان از یک دهه پیش به دلیل اجرای سیاست های ریاضتی به شدت تحت فشار قرار گرفته است. تخمین زده می شود که از سال ۲۰۱۰ تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار پزشک یونانی کشورشان را ترک کرده باشند.

دولت یونان با آگاهی از ضعف نظام درمانی این کشور مجبور شد بسیاری از محدودیت هایی را که دیگر دولت های اروپایی چند هفته دیرتر از آتن به اجرا گذاشتند، از اواخر ماه فوریه (اوایل اسفند) آغاز کند. از سوی دیگر یونان به دلیل بحران های اقتصادی و اجتماعی طی یک دهه اخیر، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از آمادگی بیشتری برای مواجهه با یک بحران مانند شیوع کرونا برخوردار بود.

هر چند دولت یونان تاکنون در کنترل شیوع نوع جدید ویروس کرونا نسبتا موفق عمل کرده است اما وضعیت در اردوگاه های پناهجویان در این کشور متفاوت است. اجرای فاصله گذاری اجتماعی در این اردوگاه ها ممکن نیست و پناهجویان از امکانات اولیه بهداشتی محروم هستند. بسیاری از گروه های مدافع حقوق بشر طی هفته های گذشته نسبت به وضعیت پناهجویان در این اردوگاه ها هشدار داده اند و خواستار تخلیه کمپ ها شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت یونان به دنبال اخراج ۱۰ هزار پناهنده از محل سکونتشان است

هشدار اسپانیا، ایتالیا و فرانسه: عدم وحدت در روزهای کرونایی آغازی برای پایان اتحادیه اروپاست

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است