دبیرکل سازمان ملل: فقط واکسن دنیا را از کرونا نجات می‌دهد

دبیرکل سازمان ملل: فقط واکسن دنیا را از کرونا نجات می‌دهد
Copyright  AP
نگارش از مسعود سالاری

«ما نیاز به تلاش‌های بلندپروازانه و رویکردهای هماهنگ و خوشبینانه داریم تا به این ترتیب سرعت ساخت و مقدمات توزیع آن از هم اکنون تا آخر ۲۰۲۰ آماده شود.»

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد تنها راه پایان همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ را همکاری همه کشورها و ساخت واکسن عنوان کرد.  

وی گفت: «یک واکسن مطمئن و مؤثر می‌تواند تنها وسیله ممکن برای بازگرداندن دنیا به وضعیتی با فضای عادی باشد.»

آقای گوترش که روز چهارشنبه ۱۶ آوریل (۲۸ فروردین) از طریق ویدیوکنفرانس با نمایندگان ۵۰ کشور عضو سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد که این وضعیت تا پایان سال جاری میلادی حاصل شود و گفت که چنین واکسنی «جان میلیون‌ها نفر» را نجات داده و از هدر رفتن «میلیاردها دلار» جلوگیری می‌کند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

آنتونیو گوترش همچنین خواستار آن شد که تلاش‌ها برای ساخت این واکسن تسریع شده و در نهایت واکسن «در دسترس همگان» قرار گیرد.

وی گفت: «ما نیاز به تلاش‌های بلندپروازانه و رویکردهای هماهنگ و خوشبینانه داریم تا به این ترتیب سرعت ساخت و مقدمات توزیع آن از هم اکنون تا آخر ۲۰۲۰ آماده شود.»

دبیر کل سازمان ملل با یادآوری این که روز ۲۵ مارس گذشته برای اجرای یک برنامه انسان‌دوستانه گسترده علیه کرونا در جهان دو میلیارد دلار کمک درخواست کرده بود، گفت که تا کنون ۲۰ درصد این مبلغ جمع‌آوری شده است.

سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل تا کنون به ۴۷ کشور آفریقایی کیت تست کرونا داده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا