Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

صندوق بین‌المللی پول به خاورمیانه بدبین شد؛ رکود ۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰

صندوق بین‌المللی پول به خاورمیانه بدبین شد؛ رکود ۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان برآورد کرد که همزمان با شیوع ویروس کرونا اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منطقه مِنا) به دلیل سقوط قیمت جهانی نفت و تشدید بحران‌های سیاسی داخلی در سال جاری میلادی با رکود سنگین‌تری از متوسط جهانی مواجه خواهند شد.

آگهی

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان برآورد کرد که همزمان با شیوع ویروس کرونا اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منطقه مِنا) به دلیل سقوط قیمت جهانی نفت و تشدید بحران‌های سیاسی داخلی در سال جاری میلادی با رکود سنگین‌تری نسبت به متوسط جهانی مواجه خواهند شد.

ارزیابی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که در منطقه منا، اقتصاد کویت با رشد اقتصادی منفی ۱.۱ درصدی و لبنان با تحمل سقوط ۱۲ درصدی تولید ناخالص داخلی بیشترین ضربه را از بحران اقتصادی فراگیر در سال ۲۰۲۰ متحمل خواهند شد.

مصر هم تنها کشور این منطقه است که با رشد مثبت اقتصادی مواجه خواهد شد؛ هر چند این رشد بر خلاف پیش‌بینی ماه ژانویه صندوق بین‌المللی پول از ۶.۵ درصد به ۲ درصد کاهش خواهد یافت.

گزارش صندوق بین‌المللی پول می‌افزاید، در منطقه منا، پس از لبنان و سودان که انتظار می‌رود شاهد رکود ۷.۲ درصدی باشد، اقتصاد ایران و عراق بالاترین رشد منفی را تجربه خواهند کرد و تولید ناخالص داخلی واقعی آنها به ترتیب ۶ و ۴.۷ درصد کاهش خواهد یافت.

این نهاد مالی بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده که در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، قطر با ۴.۳ درصد انقباض متحمل سنگین‌ترین رکود اقتصادی شود. بر پایه این برآورد، طی سال ۲۰۲۰ اقتصاد امارات ۳.۵، عمان ۲.۸، عربستان سعودی ۲.۳ و کویت ۱.۱ درصد کوچک‌تر خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده که تولید ناخالص داخلی منطقه منا در سال جاری میلادی به طور متوسط رشد منفی ۳.۳ درصدی را تجربه کند. این در حالی است که پیش‌بینی این نهاد برای متوسط رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ معادل منفی ۳ درصد است.

صندوق بین‌المللی پول در برآورد ژانویه گذشته خود نیز رشد اقتصادی منطقه منا را ۲.۵ درصد پیش‌بینی کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردشکنی نرخ رسمی دلار؛ یورو در بازار آزاد ۱۹ هزارتومان فروش رفت

ایران سفر هیات کره شمالی به تهران برای همکاری نظامی را تکذیب کرد

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است