بازگشت خوشبینی به بورس‌های اروپا؛ کاهش مرگ و میر کرونا شاخص‌ها را بالا برد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازگشت خوشبینی به بورس‌های اروپا؛ کاهش مرگ و میر کرونا شاخص‌ها را بالا برد
کپی رایت  AP

خوش‌بینی ناشی از کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایتالیا، اسپانیا و فرانسه موجب شد تا بازارهای سهام اروپا در معاملات روز دوشنبه بالاترین رشد خود را طی دو هفته گذشته تجربه کنند.

شاخص قیمت سهام ۶۰۰ شرکت فعال در ۱۷ کشور اروپایی با آغاز داد و ستدهای روز دوشنبه بیش از ۳ درصد افزایش یافت. این رشد بیشتر تحت تاثیر افزایش بهای سهام خودروسازان و شرکت‌های حمل و نقل، خدمات مسافرتی و بیمه بود و بخشی از سقوط ۲۷ درصدی این شاخص از ۱۹ فوریه تا ۳ فوریه را جبران کرد.

مطابق تازه‌ترین آمار منتشر شده، مرگ و میر ناشی از سرایت ویروس کرونا در ایتالیا به پایین‌ترین حد در دو هفته گذشته رسیده، فرانسه نیز کمترین تعداد جانباختگان را در پنج روز گزارش کرده و شمار مبتلایان جدید در اسپانیا هم به کمترین حد از ۲۲ مارس تاکنون رسیده است.

انتشار این آمار، سرمایه‌گذاران را نسبت به مهار بیماری کووید ۱۹ در کوتاه مدت امیدوار کرد و بر همین اساس تقاضا برای سهام شرکت‌هایی که بیشترین ضربه را از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا متحمل شده‌اند، افزایش یافت.

رونق روز دوشنبه بورس‌های اروپایی موجب شد تا شاخص بورس آلمان(داکس) بیش از ۴.۲ درصد و شاخص ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن نیز ۲.۱ درصد رشد کند. همچنین شاخص بورس پاریس و مادرید هم ۳.۳ درصد بالا رفت.

خوشبینی حاکم بر بورس‌های اروپایی به آسیا نیز سرایت کرد به طوری که شاخص بورس ژاپن(نیکی) روز دوشنبه بیش از ۴.۲ درصد صعود کرد و افزایش شاخص بورس هنگ کنگ هم به ۲ درصد رسید. با این وجود شاخص بورس شانگهای چین روز دوشنبه نیز ۰.۵ درصد کاهش یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید