Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر حزب مردم پارلمان اروپا خواستار قطع همکاری با حزب فیدس مجارستان شد

رهبر حزب مردم پارلمان اروپا خواستار قطع همکاری با حزب فیدس مجارستان شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد توسک رهبر حزب راستگرای مردم در پارلمان اروپا، خواستار قطع همکاری و خروج اعضای حزب فیدس، حزب متبوع ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان شد.

آگهی

دونالد توسک، سیاستمدار کاریزماتیک و رئیس پیشین شورای اتحادیه اروپا با ارسال نامه‌ای به اعضای حزب «مردم» پارلمان این اتحادیه خواست تا اعضای فیدس، حزب متبوع ویکتور اوربان،از ائتلاف «مردم» اخراج شده و همکاری ائتلاف مردم با حزب مجارستانی فیدس متوقف شود.

دلیل خواست این سیاستمدار لهستانی و رئیس حزب مردم در پارلمان اروپا، تصویب قانون پیشنهادی ویکتور اوربان برای اعلام «وضعیت اضطراری» در مجارستان در پی شیوع ویروس کروناست.

این وضعیت اضطراری اجازه می دهد تا نخست وزیر مجارستان، بدون نظارت اتحادیه اروپا و عدم اجرای قوانین این اتحادیه، شرایط را مدیریت کند.

هم چنین بسیاری تصمیم اوربان در اجرای وضعیت اضطراری را اجرای خواست های غیردموکراتیک نخست وزیر می دانند. یکی از نمونه های آن ماده ای در این قانون است که طی آن : «پخش و انتشار هرگونه شایعه و اطلاع رسانی نادرست درباره ویروس کرونا، می تواند حکم ۵ سال زندان برای متهمانی که محکوم می شوند، داشته باشد.»

حزب مردم پارلمان اروپا با اکثریت نسبی در پارلمان، در دل خود ائتلاف احزاب راست و راست میانه روی اروپایی را رهبری می کند.

دونالد توسک پس از انتخاب به عنوان نماینده‌ای از لهستان، عضو اتحادیه اروپا، با رای اکثریت اعضای حزب «مردم » حاضر درپارلمان، ریاست این حزب را برعهده گرفت. به همین دلیل هم نظرات این سیاستمدار لهستانی اهمیت ویژه‌ای دارد. حزب مردم را می توان پرنفوذترین بازوی دموکراتیک در تبیین سیاست‌های پنج سال آینده اتحادیه اروپا عنوان کرد.

رهبر حزب مردم در نامه خود ویکتور اوربان را به «سوء استفاده از همه گیری کرونا برای ایجاد وضعیت اضطراری» متهم می کند. این اولین بار نیست که حزب فیدس مورد انتقاد اعضای حزب مردم اروپا قرارمی گیرد.

در دوره قبلی پارلمان اروپا هم همکاری این حزب برای مدتی بدلیل انتشار پوسترهای ضداروپایی در مجارستان با ائتلاف حزب مردم به حالت تعلیق درآمد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و رهبر حزب فیدس، متهم به استفاده از ویروس کرونا برای از بین بردن مکانیسم‌های دموکراتیک در مجارستان است. اوربان بیش از ده سال است که مقام نخست وزیری در مجارستان را برعهده دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ نمایندگان حزب برکسیت با شادی پارلمان اروپا را ترک کردند

وداع احساسی نمایندگان حزب کارگر بریتانیا با پارلمان اروپا

حضور جوانان در تجمع‌های اعتراضی علیه گروه‌های راست افراطی در فرانسه و بلژیک