دومین تلاش زندانیان داعش برای فرار از زندان الحسکه سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است   -  کپی رایت  Dusan Vranic/AP2009

زندانیان داعشی در زندان الحسکه سوریه، برای دومین بار طی ۲۴ ساعت اقدام به شورش و تلاش برای فرار از زندان کردند.

رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند دوشنبه شب زندان صنعا در الحسکه صحنه درگیری‌ها و شورش‌های گسترده میان زندانیان و نیروهای امنیتی بوده است. همچنین بارها صدای شلیک گلوله از محوطه زندان به گوش رسیده و آمبولانس‌ها در مقابل زندان مجروحان را به بیمارستان منتقل کردند.

همچنین نیروهای آمریکایی برای کنترل اوضاع به کمک نیروهای سوریه دمکراتیک در این منطقه آمدند. هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به طور گسترده در حال پرواز و گشت‌زنی بر فراز منطقه بودند و با پرتاب بمب‌های منور به مسئولان کرد کمک می‌کردند تا زندانیانی که از زندان فرار کرده‌اند را دستگیر کنند.

این زندانیان ابتدا یکشنبه شب و حوالی ساعت ۱۰ شب شروع به شورش کردند و دوربین‌های مدار بسته را شکستند و با تخریب دیوار‌ توانستند از زندان فرار کنند. گزارش‌های ضد و نقیضی در خصوص فرار زندانیان منتشر شده است. مظلوم عبدی فرمانده کل نیروهای سوریه دمکراتیک SDF به جامعه بین‌الملل اطمینان داده است که هیچ زندانی فرار نکرده است. این در حالی‌است که دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید دست‌کم ۴ شبه‌نظامی داهش در جریان شورش‌های اولیه از این زندان فرار کرده‌اند.

از سوی دیگر برخی رسانه‌ها به نقل از منابع محلی از فرار کردن دستکم ۱۳ زندانی داعشی در جریان این شورش خبر می‌دهند.

آقای عبدی  دو روز پیش در حساب توییتری خود یا اشاره به اینکه از یک فاجعه جلوگیری شده است افزود: «به دلیل تلاش‌های زیاد نیروهای ما و مداخله سریع، ما توانستیم انسجام زندانیان داعش را به هم بزنیم و با دستگیری آنها، از فاجعه جلوگیری کرده و کنترل اوضاع را به دست بگیریم.»

گفته می‌شود بین ۳۰ تا ۵۰ هزار زندانی از ۵۰ کشور جهان در این زندان محبوس هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید