ویروس‌کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان از ۳۰۰ هزار نفر گذشت

Italy Virus Outbreak
Italy Virus Outbreak Copyright Claudio Furlan/LaPresse
Copyright Claudio Furlan/LaPresse
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در جهان در روز شنبه، دوم فروردین (۲۱ مارس) را در این مطلب پیگیری کنید.

آگهی

آخرین آمار منتشر شده توسط نهادهای رسمی کشورها تا شامگاه شنبه حاکی از ابتلای بیش از ۳۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کروناست. بیماری کووید-۱۹ تا زمان تنظیم این خبر در ساعت هفت و نیم شب به وقت اروپای مرکزی، نزدیک به ۱۳ هزار نفر قربانی گرفته است. بیش از ۹۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیز که در سراسر جهان به این ویروس مبتلاء بودند بهبود یافته و از مرگ گریخته‌اند.

هم اکنون ایتالیا با بیش از ۴ هزار و ۸۵۲ قربانی از چین که خاستگاه این ویروس مرگبار بود و ۳۲۵۵ قربانی داده، پیشی گرفته است و ایران به لحاظ شمار جانباختگان با هزار و ۵۵۶ مورد فوتی، پس از ایتالیا و چین، سومین کشوری است که بیشترین شمار قربانیان را دارد.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در جهان در روز شنبه، دوم فروردین (۲۱ مارس) را در این مطلب پیگیری کنید.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آلمان برای پذیرش بیماران فرانسوی اعلام آمادگی کرد

همزمان با افزایش سریع شمار مبتلایان به ویروس کرونا در فرانسه و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌های این کشور، ایالت بادن وورتمبرگ آلمان اعلام کرد آماده پذیرش بیماران فرانسوی است که به دستگاه اکسیژن نیاز دارند. ایالت بادن وورتمبرگ با منطقه آلزاس فرانسه هم مرز است که یکی از بالاترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا را دارد. نشریه محلی آخرین اخبار آلزاس گزارش داد روز شنبه دو فرانسوی مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستانی در شهر فرایبورگ بستری شده اند.

در دو روز گذشته رسانه فرانسوی گزارش کردند که در استان آلزاس و به‌ویژه در شهرهای کلمر و مولوز، پزشکان در بیمارستان‌ها به دلیل کمبود امکانات باید برای زنده نگاه داشتن بیماران بدحال، دست به انتخاب بزنند.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Germany Virus OutbreakCopyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Martin Meissner

سیر صعودی قربانیان و مبتلایان به کرونا در فرانسه: ۱۱۲ فوتی در ۲۴ ساعت گذشته

فرانسه با ثبت ۱۱۲ مورد جدید مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، مرگ‌بارترین روز خود را از آغاز این بحران پشت سر گذاشت. در همین زمان ۱۸۴۷ مبتلای دیگر در مراکز درمانی ثبت شده اند.

مدیر کل مرکز بهداشت و سلامت فرانسه شامگاه شنبه اعلام کرد هم‌اکنون ۶۱۷۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در این کشوربستری شده اند که حال بیش از ۱۵۰۰ تن از آن‌ها وخیم است.

از زمان آغاز بحران شیوع ویروس کرونا در فرانسه تاکنون ۱۴۴۵۹ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور ثبت شده است. از این میان ۵۶۲ نفر جان خود را از دست داده اند و ۱۵۷/۸۷ نفر هم بهبود یافته‌اند.

کرونا در ایتالیا؛ از جمعه تا شنبه ۷۹۳ نفر جان خود را از دست دادند

وزارت بهداشت ایتالیا روز جمعه اعلام کرد شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در این کشور به ۵۳۵۷۸ رسیده و ۴۸۲۵ نفر هم جان خود را از دست داده اند. براساس داده‌های وزارت بهداشت ایتالیا، در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵۵۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است. در همین بازه زمانی ۷۹۳ بیمار جان خود را از دست داده اند.

با وجود اجرای قرنطینه در سراسر ایتالیا از بیش از یک هفته گذشته، آمار مرگ و میر در این کشور و به‌ویژه در استان شمالی لمباردی همچنان بالا می‌رود.

پائولو مالدینی، مدیر فنی باشگاه میلان و فرزندش هم در شمار مبتلایان اخیر به بیماری کووید-۱۹ هستند.

شمار قربانیان کرونا در بریتانیا به ۲۳۳ نفر رسید

وزارت بهداشت بریتانیا عصر شنبه اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده و ۵۶ نفر دیگر هم بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان باخته‌اند. به این ترتیب شمار قربانیان در این کشور از زمان آغاز بحران به ۲۳۳ نفر و شمار کل مبتلایان به ۴هزار و ۹۴ تن رسیده است.

باوجود تلاش‌های ابتدایی دولت بوریس جانسون برای مبارزه با شیوع کرونا بدون اعمال قرنطینه، دولت محافظه‌کار سرانجام راهی مشابه فرانسه و ایتالیا در پیش گرفت و از روز دوشنبه علاوه بر تعطیلی مراکز آموزشی محدودیت‌های گسترده‌ای برای خروج شهروندان از خانه اعمال می‌شود. بوریس جانسون روز جمعه اعلام کرد و تمام رستوران‌ها، میکیده‌ها و کافه‌ها در این کشور تعطیل خواهند شد.

نخستین مورد مرگ بر اثر کرونا در فنلاند

نخستین مورد فوتی کرونا در فنلاند در روز شنبه ثبت شد. فرد جان باخته مرد مسنی بود که در بیمارستانی در هلسینکی، پایتخت فنلاند درگذشت. تا کنون ۵۲۱ مورد ابتلا به کووید ۱۹ در فنلاند گزارش شده است.

بلژیک؛ کمک میلیاردی دولت به بیمارستان‌ها و تغییر ساخت جین به الکل

در حالی که شمار مبتلایان قطعی به کرونا در بلژیک به ۲ هزار و ۸۱۵ تن رسیده، دولت بروکسل اعلام کرد برای مقابله با این بیماری مبلغ یک میلیارد یورو به صورت اضطراری به بیمارستان‌های این کشور کمک می‌کند.

در شبانه‌روز گذشته با مرگ ۳۰ تن دیگر از مبتلایان به کرونا در بلژیک، شمار کلی جان‌باختگان در این کشور با جهشی چشمگیر به ۶۷ مورد رسید.

آسوشیتدپرس
کرونا در بروکسلآسوشیتدپرس

از سوی دیگر از بلژیک خبر می‌رسد که یک کارخانه تولید مشروب جین در این کشور، تولید نوشیدنی خود را متوقف کرده و برای کمک به تأمین نیاز بازار به مواد ضدعفونی کننده از این پس تمام ظرفیت خود را تنها به ساخت الکل اختصاص داده است.

آگهی

شمار جانباختگان کرونا در پرتغال در یک روز دو برابر شد

شمار افرادی که در پرتغال بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند در شبانه‌روز گذشته دو برابر شد و از ۶ نفر به ۱۲ نفر افزایش یافت. تاکنون در این کشور هزار و ۲۸۰ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده است. این آمار در روز گذشته هزار و ۵۹ نفر بود و تنها در عرض یک روز با بیش از ۲۲۰ مورد جهش پیدا کرد.

آمار ابتلای محلی در چین باز هم صفر شد

در شبانه‌روز گذشته در چین آمار افرادی که ویروس کرونا را از افراد محلی گرفته‌اند به صفر رسید. این سومین روز متوالی است که هیچ کسی در چین ویروس کرونا را از فرد دیگری که در این کشورحضور داشته نگرفته است. هر ۴۱ مورد ابتلا به کرونا در چین در شبانه‌روز گذشته افرادی بوده اند که از خارج به این کشور وارد شده‌اند.

شمار مبتلایان در آلمان از ۲۰ هزار نفر گذشت

در شبانه‌روز گذشته ۲۹۴ مورد جدید ابتلا به کرونا در آلمان ثبت شد و به این ترتیب شمار کلی مبتلایان در این کشور به ۲۰ هزار و ۱۴۲ نفر رسید. از سوی دیگر با مرگ ۲ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته، شمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در آلمان نیز به ۷۰ نفر رسیده است.

در آلمان آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا در مقایسه با کشورهای دیگر جهان که درگیر این بیماری هستند، بسیار پایین است. بررسی آخرین داده‌ها از موارد ابتلا و فوت کرونا در آلمان نشان می‌دهد درصد مرگ و میر این بیماری در حال حاضر کمتر از ۰.۳۵ درصد است. این در حالی است که درصد مرگ و میر کرونا در ایتالیا به بیش از ۸.۵ درصد می‌رسد.

۲۳۳ فوتی در یک شبانه روز در اسپانیا

با مرگ ۲۳۳ نفر دیگر از مبتلایان به کرونا در اسپانیا در شبانه روز گذشته، شمار کلی جان‌باختگان این بیماری در این کشور به یک هزار و ۳۲۶ نفر رسید. آخرین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در این کشور ۲۴ هزار و ۹۲۶ نفر اعلام شده است.

آگهی

۴۰ هزار مورد جریمه برای نقض قرنطینه در فرانسه

از آغاز وضع مقررات قرنطینه کامل در فرانسه از روز سه شنبه تا کنون نزدیک به ۴۰ هزار جریمه نقدی برای افرادی که این مقررات را نقض کرده‌اند صادر شده است. کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه روز شنبه در توییتر به نقل از آمار پلیس، شمار دقیق این جریمه‌‌ها را ۳۸ هزار و ۹۹۴ مورد ذکر کرد و هشدار داد که سختگیری پلیس و ژاندارمری در دو روز آخر هفته بیشتر می‌شود.

جریمه خارج شدن از منزل بدون دلیل موجه و فرم مخصوص در فرانسه در ابتدا ۳۸ یورو بود اما این مبلغ از دو روز پیش به ۱۳۵ یورو افزایش یافته است. دولت فرانسه می‌گوید ممکن است جریمه نقض قرنطینه به ۳۷۵ یورو هم برسد.

کوبا مرز خود را به روی گردشگران می‌بندد

کوبا از بیم شیوع بیمار کرونا از روز سه‌شنبه مرزهای خود را به روی گردشگران خارجی می‌بندد. دولت کوبا با این حال گفته است شهروندان کوبایی که در خارج به سر می‌برند می‌توانند به کشور خود بازگردند ولی پیش از ورود باید ۱۴ روز در قرنطینه بمانند.

سانوفی «داروی کرونا» را آزمایش می‌کند

شرکت داروسازی سانوفی فرانسه که مدعی کشف دارویی برای درمان کووید ۱۹ شده، اعلام کرد آزمایش این دارو را «در روزهای آینده» آغاز می‌کند. اولیویه بوژیو، رئیس شرکت سانوفی روز جمعه ۲۰ مارس (یکم فروردین) گفت این دارو تاکنون روی ۲۰ نفر در مارسی آزمایش شده و نتایج آن «نسبتا دلگرم‌کننده» بوده است و به همین دلیل قرار است آزمایش‌های وسیع‌تر و جامع‌تری روی آن انجام شود. بوژیو گفته است: «انتظار داریم ظرف چند هفته نتیجه‌ای در مورد اثربخشی درمان با این دارو به دست آوریم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

سانوفی روزچهارشنبه اعلام کرده بود که آماده ارائه میلیون‌ها دوز پلاکویلیل به مقامات دولتی فرانسه است. بوژیو روز جمعه گفت: «برای رسیدن به نخستین نتایج باید چند روز منتظر زمان درمان باشیم. سپس تحلیل داده‌ها را در افراد بیشتری بررسی می‌کنیم و در نهایت باید ظرف چند هفته نتیجه‌ اثربخشی درمان را ببینیم.»

داروی جدیدی که سانوفی مدعی شده کرونا را درمان می‌کند، در واقع «هیدروکسی کلروکین» است که با نام تجاری «پلاکونیل» شناخته شده و از آن برای درمان بیماری مالاریا استفاده می‌شود. بخشی از جامعه علمی به ویژه از بیم عوارض جانبی احتمالی این دارو هنوز نسبت به مصرف آن تردید دارند. رئیس سانوفی گفته است که این دارو با رعایت «کامل» پروتکل‌ها تولید شده و در نهایت پزشکان باید در مورد اثربخشی یا عوارض جانبی احتمالی آن نظر بدهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در جهان در یک روز ۳۵هزار نفر افزایش یافت

کرونا در جهان؛ ۶۲۷ نفر در ۲۴ ساعت در ایتالیا جان باختند

دو نفر دیگر پس از مصرف مکمل‌‌های غذایی حاوی «بنی کوجی» در ژاپن جان باختند