یک مقام آمریکایی: تخلیه سربازان ایالات متحده از افغانستان آغاز شده است

یک مقام آمریکایی: تخلیه سربازان ایالات متحده از افغانستان آغاز شده است
Copyright  AP Photo/Mark Wilson
نگارش از یورونیوز

صدها تن از سربازان آمریکایی مطابق برنامۀ از پیش تعیین شده در حال ترک این کشور هستند و قرار نیست که سربازان جدیدی نیز جایگزین آنها شوند.

یک مقام آمریکایی روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس از آغاز تخلیۀ سربازان آمریکایی از خاک افغانستان در چهارچوب توافق صلح واشنگتن و طالبان خبر داد.

این مقام آمریکایی به شرط ناشناس ماندن اعلام کرد که صدها تن از سربازان آمریکایی مطابق برنامۀ از پیش تعیین شده در حال ترک این کشور هستند و قرار نیست که سربازان جدیدی نیز جایگزین آنها شوند.

این تخلیه در چهارچوب تعهد آمریکا مبنی بر کاهش شمار سربازان خود از ۱۳ هزار نفر به ۸۶۰۰ نفر انجام می‌شود. بر اساس این توافق، تخلیۀ نیروهای آمریکایی باید ۱۰ روز پس از امضای این توافقنامه آغاز شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که هرج و مرج‌ سیاسی در کابل، پایتخت افغانستان آینده این توافق را به خطر انداخته است.

روز دوشنبه عبدالله عبدالله و اشرف غنی، هر دو رهبر رقیب در افغانستان به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کردند. با این کار نه تنها اوضاع سیاسی حاکم بر این کشور جنگ‌زده پیچیده‌تر شد، بلکه آینده توافق صلح امضا شده میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان برای پایان دادن به جنگ ۱۹ ساله در این کشور نیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.

بر اساس این توافق، آمریکا همچنین موظف است تا در صورت پایبندی طرف مقابل به مفاد توافق، ظرف ۱۴ ماه همۀ سربازانش را از خاک افغانستان خارج کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط