سازمان جهانی بهداشت: تلفات کرونا از آنچه در ابتدا می‌پنداشتیم بیشتر است

سازمان جهانی بهداشت: تلفات کرونا از آنچه در ابتدا می‌پنداشتیم بیشتر است
Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اکنون میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کووید ۱۹ در جهان حدود ۳.۴ درصد گزارش شده است. بررسی مقایسه‌ای نشان می‌دهد که تلفات آنفلوآنزای فصلی به مراتب کمتر است چون این بیماری تنها باعث مرگ ۱ درصد از مبتلایان می‌شود.»

آگهی

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد آمار مرگ و میر ناشی از بیماری نوظهور کرونا در جهان بیشتر از میزانی است که این سازمان در ابتدای شیوع آن برآورد کرده بود.

تدروس آدهانوم غبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت شامگاه سه‌شنبه سوم فوریه (۱۳ اسفند) با اعلام این مطلب گفت: «اکنون میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کووید ۱۹ در جهان [به طور میانگین] حدود ۳.۴ درصد گزارش شده است. بررسی مقایسه‌ای نشان می‌دهد که تلفات آنفلوآنزای فصلی به مراتب کمتر است چون این بیماری تنها باعث مرگ ۱ درصد از مبتلایان می‌شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای تدروس هفته پیش گفته بود نمایندگان سازمان جهانی بهداشت در چین دریافته‌اند که میزان تلفات کرونا در شهر ووهان، کانون اصلی شیوع بیماری، بین ۲ تا ۴ درصد در داخل شهر و ۰.۷ درصد در خارج از آن بوده است. تا این زمان گفته می‌شد که میانگین جهانی مرگ و میر ناشی از کرونا حدود ۲ درصد است.

با این حال مقامات رسمی در تلاشند تا تعداد دقیق مرگ و میر را پیدا کنند زیرا بسیاری از افرادی که جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، در ابتدا علائم خفیفی داشته و برای معالجه به مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند.

«کرونا مهارشدنی است»

آقای تدروس با اظهار امیدواری از موفقیت در مهار کرونا گفت: «حتی در شرایط کنونی که تقریبا ۹۱ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده و بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند، مهار آن هنوز هم در سرتاسر جهان امکان پذیر است.»

وی افزود: «ما می‌دانیم که مردم درگیر ترس و بی‌اعتمادی هستند. ترس یک واکنش طبیعی انسان در برابر هر گونه تهدیدی است، به ویژه تهدیدی که به طور کامل شناخته شده نباشد. اما ما هرچه اطلاعات بیشتری به دست می‌آوریم، این ویروس و بیماری ناشی از آن را بهتر می‌شناسیم.»

اختلال در عرضه جهانی کالاهای بهداشتی

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با این همه بزرگ‌ترین چالش حاضر در پیوند با بیماری همه‌گیر کرونا در جهان را «اختلال شدید و فزاینده در عرضه تجهیزات بهداشتی برای محافظت شخصی» دانست، شرایطی که به گفته او به دلیل «افزایش تقاضا» از سویی و موارد «احتکار و سوء ‌استفاده» از سوی دیگر به وجود آمده است.

کارکنان بیمارستان‌ها و کادر درمانی در سراسر جهان بیش از سایر مردم به تجهیزات لازم برای محافظت از جان خود و بیماران در برابر آلودگی ویروسی نیاز دارند.

تدروس آدهانوم غبریسوس در این زمینه گفت: «بدون حمایت کافی از کارکنان بهداشت و درمان ما نخواهیم توانست ویروس کووید ۱۹ را مهار کنیم.»

وی با دادن این هشدار از دولت‌ها و صنایع تجهیزات درمانی خواست تا تولید خود را «تا ۴۰ درصد» افزایش دهند تا نیاز روز افزون جهانی در این زمینه برآورده شود.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت تا کنون گفته‌اند که کمبود این گونه تجهیزات جان پزشکان، پرستاران و دیگر افرادی را که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، «به طرز خطرناکی» تهدید می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی دانشمندان از رویکرد رئیس جمهوری‌آمریکا به ویروس کرونا

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند