مونته‌نگرو؛ تلاش کلیسای ارتدوکس صرب‌ها برای حفظ دارایی‌های خود در مقابل قانون

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
مونته‌نگرو؛ تلاش کلیسای ارتدوکس صرب‌ها برای حفظ دارایی‌های خود در مقابل قانون
کپی رایت  AP Photo/Risto Bozovic

هزاران نفر از ساکنان مونته‌نگرو روز شنبه در پادگاریس (پودگوریتسا)، پایتخت این کشور به خیابان‌ها آمدند و با برگزاری یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز اعتراض خود را به قانون جدیدی که ممکن است اموال و دارایی‌های کلیسای ارتدوکس صرب‌ها را هدف بگیرد، اعتراض کردند.

این راهپیمایی از سوی روحانیون کلیسای ارتدوکس صرب‌ها سازماندهی شده بود.

پارلمان مونته‌نگرو در ماه دسامبر قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن، چنانچه یک نهاد مذهبی نتواند ثابت کند اموالی که در اختیار دارد پیش از سال ۱۹۱۸ میلادی نیز متعلق به آن نهاد بوده است، دولت می‌تواند این اموال و دارایی‌ها را تصرف کند.

منظور از سال‌های پیش از ۱۹۱۸ میلادی، زمانی است که پادشاهی مونته‌نگرو به پادشاهی صربستان، کرواسی و اسلوونی پیوست و به این ترتیب بعدها کشور یوگوسلاوی تشکیل شد.

کلیسای ارتدوکس صرب‌ها بزرگترین جامعۀ مذهبی مونته‌نگرو محسوب می شود. این کلیسا حدود ۱۲ میلیون پیرو دارد که عمدتا در سه کشور صربستان، بوسنی و مونته‌نگرو زندگی می‌کنند. این در حالی است که مونته‌نگرو کشوری کوچک با جمعیتی ۶۲۰ هزار نفری است.

میلو جوکانوویچ، رئیس جمهور مونته‌نگرو روز جمعه صربستان و روسیه را متهم کرد از آنجا که مونته‌نگرو در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا است از کلیسای ارتدوکس برای تضعیف استقلال این کشور استفاده می‌کنند، اتهامی که بلگراد و مسکو آن را رد می‌کنند. 

از نظر کلیسای ارتدوکس این قانون «حاوی عناصر تبعیض علیه کلیسا در مقایسه با دیگر دارندگان املاک در مونته‌نگرو است.»

کلیسای ارتدوکس صرب‌ها که در تقویت ملی‌گرایی در منطقۀ بالکان در جریان فروپاشی خونین یوگسلاوی در دهه ۹۰ میلادی نقش زیادی داشت، مونته‌نگرو را مهد قرون وسطاییِ خود می‌داند و مالک کلیساها، صومعه‌ها و املاک بسیاری در این کشور است.