محرومیت هشت ساله برای شناگر مطرح چینی برای نادیده گرفتن قوانین دوپینگ

سون یانگ، شناگر  چینی
سون یانگ، شناگر چینی Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سون یانگ که وی را یکی از نماد‌های رشته شنا در چین قلمداد می‌کنند سه قهرمانی المپیک و یازده مدال زرین طلا در مسابقات قهرمانی جهان را در کلکسیون افتخارات خود جای داده است.

آگهی

سون یانگ، شناگر سرشناس چینی که چندین عنوان مهم بین المللی را در کارنامه دارد به دلیل نادیده گرفتن قوانین ضد دوپینگ و از بین بردن نمونه آزمایشی که سپتامبر ۲۰۱۸ به طور سرزده از وی گرفته شده بود، از سوی دادگاه حکمیت ورزش به مدت هشت سال محروم شد.

دادگاه حکمیت ورزش روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سون یانگ از تاریخ اعلام حکم به مدت هشت سال از شرکت در کلیه رقابت‌های این رشته ورزشی محروم شده است.

سون یانگ که وی را یکی از نماد‌های رشته شنا در چین قلمداد می‌کنند سه قهرمانی المپیک و یازده مدال زرین طلا در مسابقات قهرمانی جهان را در کلکسیون افتخارات خود جای داده است. این شناگر مطرح چینی بدین ترتیب با حکم دادگاه حکمیت ورزش در سن بیست و هشت سالگی از شرکت در مهم‌ترین رویداد ورزشی سال جاری میلادی یعنی بازی‌های المپیک توکیو محروم می‌شود.

با این حال به گفته ماتیو ریب، دبیر کل دادگاه حکمیت ورزش، عناوینی که سون یانگ پس از آزمایش جنجالی سال ۲۰۱۸ به آن دست یافته به خصوص مدال‌های طلای ۲۰۰ و ۴۰۰ شنای آزاد در گوانگجو کره جنوبی در سال ۲۰۱۹ به سبب قانون عطف به ماسبق از وی پس گرفته نخواهد شد.

شناگر سرشناس چینی که اعتبار آزمایش‌های انجام شده برای بررسی وجود مواد نیروزا در بدنش را زیر سوال برده و حاضر به ارائه نمونه خون خود نشده بود این فرصت را دارد که برای تعلیق اجرای حکم محرومیت خود تا زمان نهایی شدن آن به دادگاه فدرال سوئیس متوسل شود.

سون یانگ که در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن با ربودن مدال‌های طلای مسابقات ۴۰۰ و ۱۵۰۰ متر، لقب نخستین قهرمان چینی تاریخ مسابقات شنای المپیک را به خود اختصاص داده بود به دلیل تخلف انجام شده در انتظار مجازات دو تا هشت سال محرومیت به سر می‌برد.

گفتنی است که وی در سال ۲۰۱۴ به دلیل مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایشی دیگر که استفاده وی از ماده نیروزای «تریمتازیدین» را تایید می‌کرد به مدت سه ماه از شرکت در مسابقات محروم شده بود

ماجرای منهدم شدن نمونه آزمایش سون یانگ در سال ۲۰۱۸ پس از آن در دادگاه حکمیت ورزش مورد بررسی قرار گرفت که آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ، «وادا» نسبت به تصمیم جنجالی فدراسیون بین المللی شنا مبنی بر تبرئه شناگر چینی اعتراض و درخواست تجدید نظر کرده بود.

رای فدراسیون بین المللی شنا مبنی بر تبرئه سون یانگ به وی امکان داد تا وی بتواند سال گذشته در مسابقات قهرمانی جهان در گوانگجو شرکت کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوپینگ ورزشکاران روس؛ دادگاه داوری محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی را نصف کرد

رسوایی دوپینگ؛ احتمال محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی

معرفی نخستین ورزشکار دوپینگی در بازیهای آسیایی جاکارتا