Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مثله شدن هزاران جسد در سالن تشریح دانشگاه پاریس؛ برخی اسناد را دزدیدند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright ویکی پدیا
Copyright ویکی پدیا
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش مجله فرانسوی حاکی از آن بود که بسیاری از اجساد در مرکز نگهداری سالن تشریح به طرز عجیبی مثله شده‌اند. برخی از اجساد روی هم تلنبار شده و بعضی دیگر از آنها را هم موش‌ها و کرم‌ها خورده‌اند.

آگهی

گروهی از خانواده‌های متوفیانی که در سالن تشریح به شکل مرموزی مثله شده‌اند، روز پنج‌شنبه در برابر ساختمان دانشگاه علوم پزشکی پاریس‌-دکارت به نشانه اعتراض، تظاهرات سکوت برگزار کردند.

این افراد که پیش از این شکایتی را در همین زمینه تسلیم مقام‌های قضایی کرده بودند، در پی انتشار خبر جدیدی در مورد دزدیده شدن اسناد مردگان در بخش اداری دانشگاه در این مکان تجمع کردند. آنها تابلوهایی با نام و تصاویر متوفیان در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «با او چه کردند؟»

آغاز ماجرا: اجساد مثله شده

پس از انتشار گزارشی در مجله فرانسوی لکسپرس در مورد شیوه نگهداری اجساد در سردخانه سالن تشریح دانشگاه پاریس‌-دکارت، دادستانی پاریس در تاریخ ۲۹ نوامبر سال گذشته میلادی تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش مجله فرانسوی حاکی از آن بود که «هزاران» جسد در مرکز نگهداری سالن تشریح به طرز عجیبی مثله شده‌اند. برخی از اجساد روی هم تلنبار شده و بعضی دیگر از آنها را هم موش‌ها و کرم‌ها خورده‌اند.

سالن تشریح دانشگاه پاریس دکارت بزرگ‌ترین سالن تشریح جسد در اروپاست و «مرکز اهدا جسد برای علم» مسئولیت پذیرش و نگهداری اجساد در این مکان را بر عهده دارد. معمولا افرادی که می خواهند پس از مرگ جسد خود را داوطلبانه در اختیار دانشگاه قرار بدهند تا مورد استفاده‌های پژوهشی و آموزشی قرار بگیرد، به این مرکز مراجعه می کنند. دانشگاه پاریس‌دکارت یکی از معتبرترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در اروپا و جهان است.

همزمان با آغاز تحقیقات قضایی در این زمینه، دفتر «مرکز اهدا جسد برای علم» تعطیل و فعالیت اداری آن متوقف شد. این پرونده تحقیقات که در پی شکایت خانواده‌های ۲۴ تن از داوطلبان اهدا کالبد، با عنوان «تعرض به جسد» (جنایت بر میت) آغاز شده، همچنان گشوده است و رسیدگی به آن ادامه دارد.

شکایت دوم: سرقت اسناد

به نوشته رسانه‌های فرانسوی، دانشگاه پاربس - دکارت درست یک ماه پیش شکایت دیگری، این بار با موضوع سرقت اسناد و مدارک از دفتر «مرکز اهدا جسد برای علم» به دادگاه داد.

کارشناس دادگستری با بازرسی از محل تأیید کرده که فرد یا افرادی بدون شکستن در و پنجره یا قفل‌ها وارد محل شده و چندین کارتن از مدارک بایگانی شده مربوط به سال‌های مختلف از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ را که در اتاقی در نزدیکی سردخانه قرار داشته با خود برده‌اند. آنها همچنین به بخش‌هایی از داده‌های رایانه‌ای سالن تشریح نیز نفوذ کرده‌اند.

تاریخ دقیق دزدی از سالن اعلام نشده، اما بازرس قضایی گفته این دزدی در شب اتفاق افتاده است. مسئولان دانشگاه می گویند هنوز نمی دانند چه مدارکی دزدیده شده است.

پای کدام مسئولان در این ماجرا گیر است؟

خانواده متوفیان که روز پنج شنبه برای اعتراض در پاریس تجمع کرده بودند، خواستار شناسایی عوامل اصلی این ماجرا شدند.

بودوان اوفره، یکی از اعضا کمیته‌ای که خانواده‌ها برای پیگیری این پرونده تشکیل داده‌اند به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما می خواهیم که فردریک داردل (رئیس پیشین دانشگاه و مشاور کنونی فردریک وادال، وزیر تحقیقات و آموزش عالی) و نیز پرفسور گی ولانسین درباره عمل خود در برابر دادگاه پاسخ دهند.»

مجله لکسپرس در معرفی گی ولانسین می نویسد او پزشک فرانسوا میتران، رئیس جمهوری پیشین و مشاور چند تن از وزرای بهداشت فرانسه بوده که در سال ۲۰۰۱ میلادی با تأسیس شرکتی به نام «مدرسه جراحی اروپا» در دل دانشگاه پاریس- دکارت جسدهای اهدایی مردم را به شرکت‌های صنعتی می فروخته است. به نوشته این مجله، از جمله مشتریان اجساد، برخی شرکت‌های خودروسازی بوده‌اند که از جسد برای آزمایش انسانی در خودرو استفاده می کرده‌اند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

خرسندی خانواده‌ها و وکیل آنها

رئیس دانشگاه پاریس‌دکارت در پایان تظاهرات معترضان، گروهی از نمایندگان خانواده‌های شاکی را به حضور پذیرفت و با آنان گفتگو کرد.

یکی از معترضان که چند سال پیش جسد پدر و مادرش را با رضابت قبلی خودشان به سالن تشریح دانشگاه اهدا کرده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت که خوشحال است زیرا بالاخره مسئولان حاضر شده‌اند که صدای آنها را بشنوند. او می گوید خبر مثله شدن پدر و مادرش برایش مانند آن بوده که آنها دوباره مرده و او دو بار برایشان عزادار شده است.

وکیل خانواده‌ها نیز از آغاز گفتگوها و جدی گرفته شدن اعتراض موکلانش ابراز خرسندی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای مرموز کشف پای قطع شده یک انسان در متروی نیویورک

کشف بقایای جسد در نزدیکی سفارت واتیکان در رم

دختری که با خاکستر جسد پدربزرگش کلوچه پخت