اسکاتلند محصولات بهداشتی قاعدگی را برای تمام زنان رایگان می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اسکاتلند محصولات بهداشتی قاعدگی را برای تمام زنان رایگان می‌کند
کپی رایت  AP

پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) طرحی را به تصویب خواهد رساند که به موجب آن محصولات بهداشتی ویژه قاعدگی برای تمام زنان این کشور رایگان خواهد شد.

مطابق قانون پیشنهادی، اقلام بهداشتی همچون نوار بهداشتی به طور رایگان و در مکان‌هایی مشخص همچون مراکز اجتماعی، کلوپ‌های جوانان و داروخانه‌ها در دسترس زنان قرار خواهند گرفت.

انتظار می‌رود پارلمان تفویضی اسکاتلند در یک دور رای‌گیری قانون پیشنهادی را به تصویب برساند. به این ترتیب اسکاتلند نخستین کشوری در جهان لقب خواهد گرفت که محصولات بهداشتی مرتبط با عادت ماهانه را برای تمامی زنان رایگان کرده است.

این طرح که «محصولات قاعدگی (تدارکات رایگان)» نام دارد پیش از این یک بار در سال ۲۰۱۷ به وسیله مونیکا لنون نماینده زن پارلمان ارائه شده بود.

وی درباره طرح پیشنهادی گفت: «این‌ها اقلام تجملی نیستند. این‌ها در واقع اقلام ضروری هستند و هیچ‌کسی در اسکاتلند نباید بدون محصولات قاعدگی بماند.» او اضافه کرد پایه طرح جدید بر «قاعدگی عزت‌مندانه» قرار دارد.

مونیکا لنون می افزاید: «ما در حال تغییر فرهنگ هستیم و این حقیقتا هیجان‌انگیز است که کشورهای گوشه‌وکنار دنیا ما را به دقت زیر نظر دارند تا ببینند به کجا می‌رویم.»

برای اجرای تصمیم جدید ۳۱.۲۴ میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

اسکاتلند نخستین کشوری در جهان بود که در سال ۲۰۱۸ اقلام بهداشتی ویژه قاعدگی زنان را در مدارس، کالج‌ها و مراکز دانشگاهی رایگان اعلام کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید