اتحادیه اروپا: هنوز برنامه‌ای برای محدودیت سفر به دلیل کرونا نداریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اتحادیه اروپا: هنوز برنامه‌ای برای محدودیت سفر به دلیل کرونا نداریم
کپی رایت  AP

اتحادیه اروپا می‌گوید هنوز برنامه‌ای برای محدود کردن سفرها به دلیل شیوع بیماری نوظهور کرونا ندارد.

با وجود نگرانی‌ها از شیوع ویروس «کووید-۱۹» در اروپا و افزایش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایتالیا، دو کمیسر اتحادیه اروپا اعلام کردند که سفرها در محدوده شنگن متوقف نشده است. 

این دو مقام اروپایی با این حال گفتند که بسته به شرایط آینده، ممکن است برنامه‌هایی برای محدودیت سفر در این منطقه در نظر گرفته شود.

تاکنون دست‌کم ۲۱۷ مورد مثبت ابتلا به کرونا در ایتالیا مشاهده شده و چهار نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری در شمال این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یانتس لنارچیچ، کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) در یک نشست خبری که در بروکسل برگزار شد، گفت: «یکی از گزینه‌های احتمالی می‌تواند تعلیق هماهنگ قانون شنگن باشد. ما در حال حاضر به سمت این گزینه نمی‌رویم اما روی سناریوهای مختلف احتمالی کار می‌کنیم.»

لنارچیچ با یادآوری این که سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و مهار بیماری‌های اروپا هنوز هیچ‌گونه ممنوعیت مسافرتی را توصیه نکرده‌اند، گفت ممانعت کشورها از سفر آزاد افراد در فضای شنگن «غیرقانونی» است.

استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا نیز در این نشست خبری گفت: «محدودیت‌های سفر در منطقه شنگن باید متناسب و هماهنگ بین کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین باید بر اساس شواهد و قراین علمی باشد.»

این دو مقام اروپایی در نشست خبری روز دوشنبه همچنین از اختصاص بودجه‌ای برابر ۲۳۲ میلیون یورو برای تقویت آمادگی، پیشگیری و مهار ویروس کرونا در جهان خبر دادند که قرار است بخش مهمی از آن در اختیار کشورهای فقیر از جمله کشورهای آفریقایی قرار گیرد. 

به گفته آن‌ها قرار است بخشی از این بودجه بی‌درنگ در اختیار بخش‌های مختلف درمانی و بهداشتی قرار گرفته و مابقی در ماه‌های آینده آزاد شود.

فرانسه: فعلا نیازی به بستن مرز با ایتالیا نیست

ژان باتیست جباری، وزیر مشاور در امور حمل و نقل فرانسه نیز اعلام کرد که کشورش به رغم شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، نیازی به بستن مرز با این کشور نمی‌بیند.

جباری روز دوشنبه گفت: «بستن مرزها بی‌معنی است زیرا گردش ویروس فقط به مرزهای اداری محدود نمی‌شود.»

پپیش از این اخبار تأیید نشده‎ای مبنی بر قصد دولت فرانسه برای بستن مرز این کشور با ایتالیا منتشر شده بود.