Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار سازمان ملل درباره وقوع «بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن بیست و یک» در سوریه

غیرنظامیان سوری از ادلب می گریزند
غیرنظامیان سوری از ادلب می گریزند Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون دبیرکل سازمان ملل: «آنچه در شمال‌غرب سوریه می‌گذرد یک "خشونت کور" است. آوارگان بشدت آسیب دیده‌اند و مجبور به خوابیدن در فضاهای باز و بدون سرپناه آن هم در دمای انجماد هستند. مادران برای گرم کردن کودکانشان پلاستیک می‌سوزانند و کودکان از سرما می‌میرند.»

آگهی

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که درگیری‌ها در شمال‌غرب سوریه بار دیگر تا سطحی وحشتناک شدت یافته و منجر به آوارگی ۹۰۰ هزار نفر شده است.

مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان در امور بشردوستانه گفت: «بر این باوریم که از ابتدای ماه دسامبر تا کنون ۹۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند که اکثر آنها نیز زنان و کودکان هستند.»

ارزیابی پیشین سازمان ملل از شمار آوارگان جدید سوریه که پنج‌شنبۀ گذشته اعلام شد، ۸۰۰ هزار نفر بود.

آقای لوکوک با اشاره به اینکه آنچه در شمال‌غرب سوریه می‌گذرد یک «خشونت کور است» و همه را نابود می‌کند، دربارۀ آوارگان این درگیری‌ها گفت: «این آوارگان بشدت آسیب دیده‌اند و مجبور به خوابیدن در فضاهای باز و بدون سرپناه آنهم در دمای انجماد هستند؛ زیرا اردوگاههای پناهندگان کاملا پر شده‌اند. مادران برای گرم کردن کودکانشان پلاستیک می‌سوزانند و کودکان از سرما می‌میرند.»

AP Photo/Virginia Mayo
مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانهAP Photo/Virginia Mayo

به این ترتیب پس از ۹ سال جنگ و مرگ ۳۸۰ هزار نفر، به نظر می‌رسد که امیدی به پایان درگیری‌های سوریه نیست.

دور جدید درگیری‌های شدید در سوریه از ماه دسامبر آغاز شد یعنی از زمانی که نیروهای بشار اسد با پشتیبانی روسیه به آخرین سنگر جهادی‌ها و شورشیان در ادلب حمله کردند.

معاون دبیرکل سازمان ملل ضمن محکوم کردن این حملات و فراخواندن نیروهای دمشق به برقراری آتش‌بس گفت: «ما اطلاعاتی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه حتی محل استقرار آوارگان هدف حملات قرار گرفته و باعث کشته و زخمی شدن و درنهایت فرار دوبارۀ آنها شده است.»

او افزود که در جریان این حملات، حتی کارکنان تیم‌های امداد و گروههای بشردوستانه نیز آواره و کشته شده‌اند.

مارک لوکوک در پایان با هشدار در این‌باره که آنچه در سوریه در جریان است به «بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن بیست و یک» ختم خواهد شد، گفت: «اگر اعضای شورای امنیت تصمیمی فراتر از منافع فردی خود نگیرند، نمی‌توان از وقوع بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن بیست و یک اجتناب کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش‌های غیررسمی از در اختیار گرفتن دوباره کنترل یک شهر استراتژیک سوریه توسط شورشیان

شبه‌نظامیان تحت حمایت ترکیه «النيرب» را در شمال سوریه باز‌پس گرفتند

حملات هوایی اسرائیل به سوریه؛ ۶ شبه‌نظامی کشته شدند