سرنگونی جنگنده عربستان به دست حوثی‌ها و ادعای حمله به «شهروندان کنجکاو» یمنی

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی خبر سقوط یک هواپیمای جنگی خود به دست حوثی‌ها در یمن را تأیید کردند.

حوثی‌های یمن می‌گویند دست کم ۳۰ شهروند غیرنظامی که در میان آنها زن و کودک هم دیده می‌شوند، بر اثر حملات هوایی نیروهای ائتلاف در شمال یمن جان خود را از دست داده‌اند.

ظاهرا این افراد برای تماشای لاشه یک هواپیمای ساقط شده تجمع کرده بودند.

حوثی‌ها ساعاتی پیش گفته بودند که یک جنگنده از نوع تورنادو متعلق به ائتلاف را در شامگاه جمعه با یک «موشک زمین به هوای پیشرفته» ساقط کرده‌اند.

المسیره، شبکه تلویزیونی متعلق به گروه حوثی‌ها روز شنبه ۲۶ بهمن اعلام کرد: «هواپیماهای دشمن گروهی از افراد را که برای تماشای لاشه هواپیمای ساقط شده در منطقه "مصلوب"، واقع در استان جوف تجمع کرده بودند بمباران کرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یحیی سریع، سخنگوی گروه حوثی‌ها که از سال ۲۰۱۴ تا کنون کنترل صنعا، پایتخت و بخش گسترده‌ای از شمال یمن را در دست دارند، در شبکه تلویزیونی المسیره درباره رویداد شب گذشته گفت: «آسمان یمن فضایی برای گردش کردن نیست. دشمن پیش از دست زدن به ماجراجویی، باید خیلی حواسش را جمع کند.»

عربستان خبر سقوط هواپیما را تأیید کرد

نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی خبر سقوط یک هواپیمای جنگی خود به دست حوثی‌ها در یمن را تأیید کردند.

خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از سرهنگ ترکی مالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی در یمن اعلام کرد این هواپیما که از نوع تورنادو و متعلق به نیروی هوایی ارتش عربستان سعودی بود در ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه جمعه شب به وقت محلی در تاریخ ۲۵ بهمن در استان جوف واقع در شمال یمن سقوط کرده است. این خبرگزاری جزئیات بیشتری از این رویداد به ویژه در مورد تلفات احتمالی و سرنوشت خلبان هواپیما منتشر نکرده است.

ترکی مالکی گفته هواپیمای سعودی پیش از سقوط در حال انجام مأمویت پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن بوده است.

سرهنگ مالکی درباره حملات بعدی ائتلاف به محل سقوط هواپیما و ادعای حوثی‌ها مبنی بر کشته شدن ده‌ها شهروند غیرنظامی سخنی نگفت.

صندوق نجات کودکان کشته شدن چند کودک را تأیید کرد

صندوق نجات کودکان کشته شدن چند کودک در حمله هوایی امروز نیروهای ائتلاف به گروهی از شهروندان غیرنظامی یمن را تأیید کرد.

این نهاد که تشکیلاتی بین‌المللی برای کمک به کودکان در کشورهای در حال توسعه است روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای با تأیید این خبر در عین حال شمار دقیق کودکانی را که در میان کشته‌شدگان بوده‌اند اعلام نکرده است. صندوق نجات کودکان در بیانیه خود از کشورهای جهان خواسته است از «فروش اسلحه به طرف‌های درگیر در جنگ یمن» خودداری کرده و بدین وسیله آتش این جنگ را تیزتر نکنند. 

نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ تا کنون در حال پشتیبانی از نیروهای دولتی یمن در جنگ با شورشیان شیعه حوثی هستند که از طرف ایران حمایت می‌شوند.

بنا بر آمار سازمان‌های حقوق بشری از ابتدای جنگ یمن تا کنون ده‌ها هزار نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند که بسیاری از آنها را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دهند. گزارش سازمان ملل متحد نیز نشان می‌دهد که ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم یمن بر اثر جنگ آواره شده و ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر از جمعیت این کشور همچنان نیاز به کمک دارند.

مطالب مرتبط