Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پاسخ بانک ایتالیایی به یورونیوز: کنترل حساب ایرانی‌ها برایمان هزینه دارد

پاسخ بانک ایتالیایی به یورونیوز: کنترل حساب ایرانی‌ها برایمان هزینه دارد
Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بانک ما تبعیض روا نمی‌دارد، بلکه این شرایط بین‌المللی است که تبعیض‌آمیز شده است.»

آگهی

یک بانک ایتالیایی که اخیرا برخی حساب‌های مشتریان ایرانی خود را بسته است، دلیل این رویکرد را «هزینه‌بر» بودن کنترل حساب ایرانیان اعلام کرد.

دفتر مطبوعاتی بانک «کاریجه» ایتالیا در واکنش به گزارشی اختصاصی که یورونیوز اخیرا در مورد محدودیت‌های اعمال شده برای حساب ایرانی‌ها در ایتالیا منتشر کرد، در نامه‌ای که با ای‌میل به یورونیوز فرستاد، نوشت: «کنترل کردن دائمی حساب‌های مشتریان ایرانی برای ما بسیار هزینه‌بر است. بنابراین ما به تمام مشتریان ایرانی‌مان در ایتالیا که شمار آنها حدودا صد نفر است، نامه نوشته و آنها را از تصمیم خودمان (مبنی بر بستن حساب آنها) آگاه کردیم.»

بانک‌های ایتالیایی به مشتریان ایرانی خود گفته‌اند که مجبور به کنترل دائمی و دقیق تراکنش‌ها و نقل و انتقالات حساب ایرانیان هستند. بر اساس گفته برخی منابع موثق یورونیوز در ایتالیا، کارمندان برخی از این بانک‌ها گفته‌اند که به دستور مسئولان ارشد خودشان مجبور به بستن حساب مشتریان ایرانی هستند و برخی دیگر مدعی شده‌اند که این تصمیم از سوی بانک مرکزی ایتالیا به آنها ابلاغ شده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

بانک کاریجه یک بانک خصوصی است و تنها در تصمیم‌های کلان خود تابع سیاست‌های بانک مرکزی ایتالیاست.

مسئولان این بانک در نامه خود به یورونیوز، ضمن ابراز «تأسف» از این که مجبور به بستن حساب ابرانیان شده‌اند، نوشته‌اند: «متأسفانه به دلیل مقررات بین‌المللی، اجرای یک ساز و کار ویژه برای کنترل مویرگی فعالیت مشتریان برای ما بسیار گران تمام می‌شود. این اقدامی است که نظیر آن متأسفانه در تمام بانک‌های ایتالیا جریان دارد و در همه جا هم بسیار هزینه‌بر است. تا جایی که ما می‌دانیم، ایرانیان حتی در پست بانک هم نمی‌توانند حساب باز کنند. ما درک می‌کنیم که مقررات بین‌المللی وضعیت را برای افراد سخت کرده است، اما نهادهای مالی و اعتباری هم دچار مشکل هستند.»

این توضیح بانک کاریجه ممکن است برای ایرانیان ایتالیا خبر بدی باشد، چون پست بانک، نهاد اعتباری وابسته به پست ایتالیا، یکی از ضعیف‌ترین بانک‌های ایتالیاست که معمولا در گشودن حساب برای افراد کم در‌آمد، دانشجویان، جوانان و پناهجویان سهل‌گیری بیشتری نسبت به بانک‌های دیگر دارد. امتناع پست‌بانک از گشودن حساب برای ایرانیان، به معنی محدودیت بانکی حداکثری برای این افراد خواهد بود.

بانک‌های ایتالیایی دلیل سختگیری و بستن حساب ایرانی‌ها را تحریم‌های آمریکا علیه ایران ذکر کرده‌اند، اما کارمندان برخی از شعب بانک‌ها از جمله شعبه بانک کاریجه در جنوا، صراحتا به مشتریان خود گفته‌اند که دلیل تصمیم آنها «ملیت ایرانی» مشتریان بوده است. این استدلال اعتراض برخی کاربران ایرانی را در شبکه‌های اجتماعی بر انگیخته، زیرا آنها چنین رویکردی را «نژادپرستانه» و «تبعیض‌آمیز» می‌دانند.

بانک ما تبعیض روا نمی‌دارد، بلکه این شرایط بین‌المللی است که تبعیض‌آمیز شده است.
دفتر مطبوعلتی بانک کاریجه ایتالیا در واکنش به گزارش یورونیوز

مسئولان دفتر مطبوعاتی بانک کاریجه ایتالیا در این زمینه به یورونیوز نوشته‌اند: «بانک ما تبعیض روا نمی‌دارد، بلکه این شرایط بین‌المللی است که تبعیض‌آمیز شده است.»

مسئولان بانک مرکزی ایتالیا و نیز بانک‌های «آی‌ان‌جی» و «اینتزه» تا این زمان از پاسخ دادن به پرسش یورونیوز در این زمینه امتناع کرده‌اند.

برخی ایرانیان مقیم ایتالیا به خبرنگار یورونیوز گفته‌اند که با وجود توضیحات بانک‌ها، آنها قصد دارند با گرفتن وکیل یا به مدد انجمن‌‌های مختلف مانند انجمن‌‌های مدافع حقوق مصرف‌کنندگان، پیگیر حقوق خود باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم

درهای بانک‌های فرانسه به روی دانشجویان ایرانی بسته است

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟