Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماکرون دوگانه‌سوز سوار می‌شود؛ خودروی روسای جمهوری قبلی فرانسه چه بود؟

 ماکرون دوگانه‌سوز سوار می‌شود؛ خودروی روسای جمهوری قبلی فرانسه چه بود؟
Copyright APPHILIPPE WOJAZER
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم بورن گفت از وزرا خواسته می‌شود برای سفرهای غیر اضطراری کمتر از چهار ساعت به جای هواپیما از قطار استفاده کنند. اما خود او قرار است به همراه رئیس جمهوری با هواپیما به کوهستان آلپ برود.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در چهارچوب برنامه دولتی کاهش انتشار دی اکسید کربن از این پس خودرو با سوخت دوگانه‌سوز سوار می‌شود.

الیزابت بورن، وزیر محیط زیست فرانسه روز چهارشنبه ۲۳ بهمن با اعلام این خبر گفت دولت این کشور در حال برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن است و اقدامات تازه در این چهارچوب از ماه ژوئیه آینده در خود دولت آغاز می‌شود.

به گفته این وزیر فرانسوی، در میان این اقدامات علاوه بر سفارش یک خودرو ضدگلوله با سوخت هیبریدی برای رئیس جمهوری، برای آن دسته از کارمندان دولت که با دوچرخه یا هم‌سواری سر کار می‌روند نیز یک پاداش سالیانه ۲۰۰ یورویی در نظر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین به گفته او از ماه ژوئیه به بعد خرید لوازم پلاستیکی یک بار مصرف در ادارات دولتی فرانسه ممنوع و مصرف دست کم ۲۰ درصدی مواد غذایی ارگانیک در رستوران‌های ادارات اجباری خواهد شد.

وزیر محیط زیست فرانسه در گفتگو با شبکه رادیویی فرانس‌انفو در توضیح جزئیات طرح جدید دولت فرانسه گفت: «تمام وزرای دولت از این پس ملزم به استفاده از خودروهای دوگانه‌سوز یا برقی قابل شارژ بوده و از آنها خواسته می‌شود که برای سفرهای غیر اضطراری کمتر از چهار ساعت به جای هواپیما از قطار استفاده کنند.»

رئیس جمهور فرانسه قرار است روز پنجشنبه تلاش‌های مضاعف دولتش برای حفاظت از مون‌بلان، بلندترین قله اروپای غربی را اعلام کند. او همچنین از یخچال‌های طبیعی در کوهستان آلپ که در حال ذوب شدن هستند، بازدید خواهد کرد.

خانم بورن نیز قرار است امانوئل ماکرون را در سفر به کوهستان آلپ در شرق فرانسه همراهی کند. او گفته است که آنها قرار است با هواپیما به این سفر بروند.

دانشمندان می گویند که برای نجات کره زمین، انتشار گاز دی‌اکسید کربن و سایر آلاینده‌ها باید هر چه زودتر کاهش یابد. امضاکنندگان پیمان‌نامه اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ چنین توافق کرده‌اند که تا پایان قرن حاضر میزان افزایش دمای زمین را تا حداکثر دو درجه و در شرایط ایده‌آل ۱.۵ درجه نگاه دارند.

این توافق که امانوئل ماکرون همواره از طرفداران پر و پا قرص آن بوده، قرار است از سال جاری میلادی اجرایی شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ خروج کشورش از پیمان زیست‌محیطی پاریس را اعلام کرد.

فرانسه یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان اروپا و جهان است. رؤسای جمهوری فرانسه بر اساس یک رسم دیرینه که حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد، به محض برگزیده شدن و ورود به کاخ الیزه از خودرو خود موسوم به «خودرو ریاست جمهوری» رونمایی می‌کنند. خودرو ریاست جمهوری فرانسه باید حتما تولید همین کشور باشد و شرکت‌های خودروسازی فرانسوی بر سر این موضوع به دلیل وجه تبلیغاتی آن رقابت دارند.

بعضی از رؤسای جمهوری فرانسه در طول دوران زمامداری خود، خودرو ریاست جمهوری را عوض می‌کنند. آخرین خودرو ریاست جمهوری شارل دوگل، رئیس جمهوری پیشین و پایه‌گذار جمهوری پنجم فرانسه، یک سیتروئن ضد گلوله مدل دی‌اس بود. ژاک شیراک یک سیتروئن مدل سی ۶ داشت و آخرین خودرو نیکولا سارکوزی رنو مدل ولساتیس بود. خودرو ریاست جمهوری امانوئل ماکرون سیتروئن مدل دی‌اس ۷ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا اولو، وزیر محیط زیست دولت امانوئل ماکرون، استعفا می‌کند

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند

راست افراطی فرانسه در پی اکثریت پارلمانی؛ جردن باردلا چه نسخه‌ای برای حکمرانی پیچیده است؟