Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران در حزب دموکرات مسیحی؛ چه کسی صدراعظم آینده آلمان خواهد شد؟

بحران در حزب دموکرات مسیحی؛ چه کسی صدراعظم آینده آلمان خواهد شد؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی کناره‌گیری آنگرت کرمپ کارن‌بائر، جانشین تعیین شده برای آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، بحران سیاسی حزب حاکم دموکرات مسیحی را فرا گرفته است.

آگهی

در پی کناره‌گیری آنگرت کرمپ کارن‌بائر، جانشین تعیین شده برای آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، بحران سیاسی حزب حاکم دموکرات مسیحی را فرا گرفته است.

آنگرت کرمپ کارن‌بائر که در حزب دموکرات مسیحی این کشور برای جانشینی آنگلا مرکل تعیین شده بود روز دوشنبه اعلام کرد برنامه‌ای برای شرکت در رقابت انتخاباتی آینده جهت صدر اعظمی ندارد.

کناره گیری خانم کرمپ کارن‌بائر بعد از آن صورت گرفت که اعضای حزب در ایالت تورینگن این کشور، با وجود توصیه‌های مقامات حزب در برلین، به منظور رای نیاوردن نامزد چپگرا به همان فرمانداری رای دادند که حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان هم از او حمایت می‌کرد. این زلزله سیاسی جانشین آتی آنگلا مرکل را زیر فشار انتقادات فزاینده هم حزبی‌ها و رسانه‌ها برد.

اکنون در میان نامزدهای جانشینی وی برای دبیرکلی حزب دموکرات مسیحی و صدراعظمی آلمان؛ فردریش مرتز، رقیب پیشین آنگلا مرکل در انتخابات ۲۰۰۵ به چشم می خورد. اما آقای مرتز کیست؟

فردریش مرتز در درون حزب دموکرات مسیحی به عنوان یک نماینده دست راستی و «رقیب سنتی آنگلا مرکل» شناخته می شود.

او که یک کارشناس اقتصاد است و گرایش های محافظه کارانه دارد، از منتقدان همیشگی صدراعظم کنونی آلمان محسوب می شود. هوادارانش امیدوارند با انتخاب او آن دسته از اعضای حزب که به حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان پیوسته اند بار دیگر بازگردند.

آقای مرتز در انتخابات برای رهبری حزب دموکرات مسیحی در اواخر سال ۲۰۱۸ شانه به شانه با آنگرت کرمپ کارن‌بائر پیش آمد اما در نهایت با رای ۴۸۲ به ۵۱۷ مغلوب وی شد. ناظران معتقدند نطق پایانی ضعیف اش در شکست او بی‌تاثیر نبوده است.

AP
آنگرت کرمپ کارن‌بائر که برای جانشینی آنگلا مرکل تعیین شده بود روز دوشنبه اعلام کرد برنامه‌ای برای شرکت در رقابت انتخاباتی آینده برای صدر اعظمی ندارد.AP

وی از آن زمان بدین سو پستی را در دولت نپذیرفته است، هرچند چهره‌های شاخص حزبی به دفعات در حمایت از او سخن گفته اند.

آقای مرتز برای ۱۵ سال عضویت در پارلمان آلمان را در کارنامه دارد و از ژوئن سال گذشته سمت نایب رئیسی شورای اقتصاد حزب دموکرات مسیحی را بر عهده گرفته است.

آرمن لاشِت، فرماندار راین‌وست‌فالیا پرجمعیت‌ترین ایالات آلمان و یِنس اسپان وزیر بهداشت کنونی از رقبای احتمالی وی برای جانشینی آنگلا مرکل به شمار می‌روند.

انتخابات سراسری آلمان بناست پاییز سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود و آنگلا مرکل ۶۵ ساله که ۱۵ سال رهبری «کشور صاحب بزرگترین اقتصاد اروپا» را برعهده داشته است دو سال پیش اعلام کرد دیگر نامزد مقام صدر اعظمی نخواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام موعد برگزاری انتخابات آلمان؛ جانشین آنگلا مرکل ۱۰ ماه دیگر مشخص می‌شود

هزاران نفر در شرق آلمان علیه ائتلاف احزاب با راست افراطی تظاهرات کردند

اتهام جاسوسی به ایران و دو کشور دیگر؛ وزیر کشور آلمان وضعیت امنیتی را «متشنج» توصیف کرد