دو حمله سایبری؛ علت اختلال اخیر اینترنت در ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دو حمله سایبری؛ علت اختلال اخیر اینترنت در ایران
کپی رایت  Netblocks.net

در حالی که نهاد ناظر نت بلاکس اختلال شبکه اینترنت در ایران را طی ۷۲ ساعت اخیر گزارش کرده است، مقام‌های وزارت ارتباطات می گویند علت این اختلال دو حمله سایبری گسترده به زیرساخت‌های این وزارتخانه بوده است.

مطابق آمار رصدگر آنلاین نهاد بین‌المللی نت بلاکس، که وظیفه نظارت بر شبکه جهانی اینترنت را بر عهده دارد، در نتیجه این حملات ۲۵ درصد از ترافیک شبکه اینترنت در ایران کم شده است.

مقام‌های ایران می گویند با «سپر دژفا» این حمله را دفع کرده اند و اکنون مشکلی وجود ندارد. این سیستم مجموعه‌ای از ابزارها و سامانه‌های دفاع شبکه‌ای است که برای «مقابله با آسیب سایبری» راه اندازی شده است.

حمید فتاحی، ‏‏معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در توییتی نوشت: «هکرهای اجاره‌ای گسترده‌ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند. میلیونها مبدا، میلیونها مقصد را هدف گرفته‌اند با حمله SYN flood با نرخ ۱۸۰ میلیون PPS به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت ایران هستند.»

حملات منع سرویس، یا SYN flood، به آن دسته از حملات گفته می شود که مهاجمان با ارسال درخواستهای متعدد در مقیاس بالا به یک سرور یا رایانه باعث استفاده بیش از حد از پردازنده یا پهنای باند می شوند و در نتیجه به دلیل حجم بالای پردازش درخواست شده، سیستم دچار کندی، وقفه یا قطعی می شود.

سجاد بنابی ،نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات، نیز با اعلام اینکه مبدا دو حمله سایبری روی داده شرق آسیا و آمریکای شمالی بوده است به خبرگزاری مهر گفت: «به نظر نمی‌رسد که این حمله، حمله هدفمند و از سوی یک دولت صورت گرفته باشد. بلکه یک حمله از سمت گروه‌های هکری بود که آسیبی به شبکه وارد نکرد و تنها سبب بروز اختلال در سرویس برخی اپراتورهای موبایل و ثابت در مقاصد مختلف بود.»

حمله سایبری به وزارت ارتباطات ایران در روزهایی صورت گرفته است که این وزارتخانه مشغول انجام آزمایش پرتاب ماهواره به فضا بود.

این آزمایش که با هدف بردن ماهواره «ظفر» انجام شده بود طبق اعلام وزیر ارتباطات با شکست مواجه شده است.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید
**