تاخیر در اعلام نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیووا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
تاخیر در اعلام نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیووا
کپی رایت  AP Photo/Charlie Neibergall

نتایج اولین انتخابات درون حزبی دموکرات‌های آمریکا در ایالت آیووا، با تاخیر اعلام خواهد شد. رسانه های آمریکایی گزارش کرده اند این نتایج تحت هر شرایطی سه شنبه اعلام خواهد شد و فقط ساعت دقیق آن مشخص نیست.

دفتر حزب دموکرات در این ایالت، علت تاخیر بوجود آمده را «بررسی‌های کیفی» در جریان پروسه گزارش‌دهی اعلام کرده است.

مندی مک‌کلور، مدیر ارتباطات حزب دموکرات در این ایالت اعلام کرد: «یکپارچگی در نتایج اهمیت زیادی دارد. ما به دلیل بررسی‌های کیفی و این واقعیت که حزب دموکرات آیووا برای اولین بار از سه مجموعه داده استفاده می‌کند، در اعلام نتایج تاخیر خواهیم داشت.»

او افزود: «حدود ۲۵ درصد از مناطق گزارش‌های خود را داده‌اند و داده‌های اولیه نشان می‌دهد که مشارکت در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است.»

خانم مک‌کلور تاکید کرد که این حزب از تمام امکانات استفاده خواهد کرد تا اعتبار نتایج تضمین شود و این اطمینان حاصل شود که در تهیۀ گزارش آراء دقت عمل لازم صرف شده است.

او همچنین برخی از شایعات مطرح شده از جمله از کار افتادن اپلیکیشن سیستم رای‌گیری، هک سیستم یا ایجاد اختلالاتی در آن را رد کرد.

رای دهندگان ایالت آیووا دوشنبه شب با حضور در بیش از ۱۶۰۰ مدرسه، سالن اجتماعات و دیگر مکان‌های عمومی، نامزد برتر خود را در میان ۱۱ فرد معرفی شده (شامل برنی سندرز، جو بایدن، الیزابت وارن، اندرو ینگ، تام استایر، پیت بودجج، مایک بلومبرگ، دووال پاتریک، ایمی کلوباشار، تولسی گابارد و مایکل بنت) انتخاب کردند.

رای گیری در این ایالت به سبک کاکِس صورت می‌گیرد که به آن «اجلاسی» یا «رایزنشی» هم می‌گویند و طی آن اعضا از نامزد مورد نظرشان بصورت علنی حمایت می‌کنند و بر خلاف سیستم انتخاباتی پریمیر «مقدماتی» رای مخفی به صندوق ریخته نمی‌شود.