رسوایی جنسی در فدراسیون اسکیت فرانسه؛ رئیس زیر بار دستور وزیر نرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رسوایی جنسی در فدراسیون اسکیت فرانسه؛ رئیس زیر بار دستور وزیر نرفت
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

دادستان پاریس دستور آغاز تحقیقات در مورد ادعای «سارا اَبیتبول» قهرمان سابق اسکیت روی یخ را مبنی بر سوء استفاده جنسی مربی سابقش از او طی دوره تمرینات مشترکشان در دهه ۹۰، زمانی که او نوجوان بوده، صادر کرد.

قهرمان ۱۰ دوره از رقابت‌های اسکیت روی یخ فرانسه و برنده مدال برنز جهانی مسابقات دو نفره سال ۲۰۰۰ اخیرا اعلام کرده که وقتی بین ۱۵ تا ۱۷ سال سن داشته و پیش از تجربه هرگونه رابطه‌ نزدیکی با جنس مخالف، ژیل بیر او را بارها مورد سوء استفاده جنسی قرار داده است.

آقای بیر که اکنون ۶۲ سال دارد با انتشار بیانیه‌ای اعتراف کرد با خانم ابیتبول رابطه صمیمانه و نامناسبی داشته و خواستار بخشش از سوی او شد.

تحقیقات وزارت ورزش فرانسه در مورد رفتارهای آقای بیر در دوره مدیریت و سرمربی‌گری تیم ملی فرانسه، در سال ۲۰۰۰ انجام شد که در نتیجه آن قرارداد او به عنوان مشاور فنی فدراسیون اسکیت لغو شد ولی او موفق شده روابط نزدیک خود با فدراسیون اسکیت را همچنان حفظ کند.

خانم ابیتبول که اکنون ۴۴ سال دارد بلافاصله عذرخواهی آقای بیر را رد کرد و به رسانه‌ها گفت که به تلاش خود برای روشن شدن تمامی ابعاد سوء استفاده‌های جنسی رخ داده در فدراسیون اسکیت روی یخ ادامه خواهد داد.

عکس از خبرگزاری فرانسه
سارا ابیتبول، قهرمان سابق اسکیت روی یخ فرانسهعکس از خبرگزاری فرانسه

در همین حال یک اسکیت باز دیگر به نام «هلن گُدار»، آقای بیر و مربی دیگری به نام «ژان رولان رَکل» را متهم به سوء استفاده جنسی از او در دوره خردسالی کرد. همچنین دو اسکیت باز دیگر به نام‌های «اَن برونتو» و «بئاتریس دومور»، میشل لوتز، مربی اسکیت، را به سوء استفاده جنسی از آنها در دهه ۸۰ و زمانی که تنها ۱۳ سال سن داشته‌اند، متهم کردند.

در واکنش به گسترش ابعاد رسوایی جنسی در فدراسیون اسکیت روی یخ فرانسه، رُکسانا ماراسینَنو، وزیر ورزش این کشور به طور رسمی از «دیدیه گَیَگِه»، رئیس فدراسیون اسکیت روی یخ خواست تا از سمت خود استعفا دهد. 

خانم ماراسینَنو تاکید کرد که با توجه به سابقه ۲۰ ساله ریاست آقای گیگه بر فدراسیون اسکیت روی یخ امکان این که او از زیر بار مسئولیت اخلاقی و شخصی خود در قبال اتهام‌های جنسی وارده شانه خالی کند، وجود ندارد و او باید در قبال همکاری طولانی مدت با آقای بیر پاسخگو باشد.

با این حال رییس فدراسیون اسکیت روی یخ با رد دستور وزیر ورزش وعده داد که به زودی به اتهام‌های وارده علیه فدراسیون متبوعش پاسخ خواهد داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید