Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دانمارک سه ایرانی را به اتهام جاسوسی برای عربستان دستگیر کرد

پرچم جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز
پرچم جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری تصریح کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده این سه تن طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ به نفع دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی جاسوسی می‌کردند.

آگهی

سه عضو یک گروه جدایی طلب ایرانی روز دوشنبه به ظن جاسوسی در این کشور برای عربستان سعودی بازداشت شدند.

خبرگزاری فرانسه با اعلام این مطلب به نقل از سرویس‌های اطلاعاتی دانمارک آورده است که افراد یاد شده در یک گروه جدایی طلب عربی موسوم به «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» عضویت داشته و به اتهام جاسوسی دستگیر و بازداشت شده‌اند.»

فین بورش اندرسن،‌ رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری تصریح کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده این سه تن طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ به نفع دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی جاسوسی می‌کردند.

آقای اندرسن در ادامه یادآور شد: افراد دستگیر شده متهم‌اند که اطلاعاتی را از افراد و شرکت‌های مختلف در دانمارک و خارج از کشور جمع آوری کرده‌اند.

سه مظنون دستگیر شده که خبرگزاری‌ها و مقامات امنیتی دانمارک هویت آنها را فاش نکرده‌اند در این کشور اقامت داشته و از چند ماه قبل تحت نظر بودند.

گفته می‌شود که این افراد اعضای همان گروهی هستند که پاییز سال ۲۰۱۸ یک عضو آن هدف حمله‌ای خنثی شده در کوپنهاک قرار گرفت. مقامات دانمارک در آنزمان اعلام کرده بودند که این پروژه خنثی شده در واکنش به حمله سپتامبر دو سال گذشته جدایی طلبان در اهواز تدارک دیده شده بود که دست کم بیست و چهار کشته برجای گذاشت.

مقامات دانمارک اندکی بعد از دستگیری یک فرد ایرانی مرتبط با پروژه حمله به یک عضو گروه جدایی طلب اهوازی خبر دادند و وزارت خارجه دانمارک نیز به نشانه اعتراض سفیر خود را از تهران فراخواند.

تهران پیش از این هرگونه دست داشتن در پروژه حمله در خاک دانمارک را تکذیب کرده بود.

گفته می‌شود که سه فرد بازداشت شده از نوامبر سال ۲۰۱۸ تاکنون به ظن «ترویج تروریسم» تحت پیگرد قضایی قرار داشتند.

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک ایرانی در پرونده سوء‌قصد علیه جدایی‌طلبان در دانمارک مجرم شناخته شد

شهروند اسرائیلی به جاسوسی برای ایران و تدارک حملات «تروریستی» متهم شد

دادگاه تجدیدنظر دانمارک حکم ۳ ایرانی محکوم به اتهامات تروریستی را تایید کرد