آئین مرگبار در تانزانیا؛ هجوم جمعیت برای «شفا یافتن» جان ۲۰ نفر را گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آئین مرگبار در تانزانیا؛ هجوم جمعیت برای «شفا یافتن» جان ۲۰ نفر را گرفت
کپی رایت  عکس از خبرگزاری فرانسه

دست‌کم ۲۰ نفر روز شنبه بر اثر ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی در ورزشگاهی در شمال تانزانیا کشته شدند.

مقامات تانزانیا همچنین اعلام کردند که دست‌کم ۱۶ نفر نیز در این مراسم مصدوم شدند. به گفته آنها شمار جان باختگان ممکن است باز هم افزایش یافت.

در این مراسم که در ورزشگاه سرباز شهر موشی، مرکز استان کلیمانجارو روی داد پیروان آئین مسیحیت انجیلی (اوانجلیسم) شرکت کرده بودند.

به گفته شاهدان عینی این حادثه هنگامی روی داد که واعظ این مراسم مایعی را که از نظر حاضران «مقدس» بود بر روی زمین ریخت. بسیاری از پیروان به امید اینکه این مایع بیماری آنها را «شفا» خواهد داد تلاش کردند آن را لمس کنند. امری که در نهایت باعث شد گروهی از آنها بر اثر هجوم جمعیت جان خود را از دست بدهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به گزارش ها پنج نفر از جان باختگان این حادثه کودک بودند.

این مراسم مذهبی از سوی بونفیکا اموامپوسا که ملقب به «حواری» است برگزار شده بود. این واعظ سرشناس هدایت جنبشی مذهبی به نام «برخیز و بدرخش تانزانیا» را برعهده دارد.

او به دنبال وقوع هجوم جمعیت در مراسم روز شنبه از محل حادثه گریخت. رئیس پلیس تانزانیا در پیامی تلویزیونی از این واعظ مذهبی خواسته است که خود را به پلیس معرفی کند.

جان ماگوفولی، رئیس جمهوری تانزانیا در واکنش به حادثه موشی با انتشار پیامی مراتب «حزن و اندوه» خود را از کشته شدن ۲۰ نفر اعلام کرد.