ایرباس به علت فساد و رشوه ۳.۶ میلیارد یورو جریمه می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایرباس به علت فساد و رشوه ۳.۶ میلیارد یورو جریمه می‌دهد
Copyright  AP

شرکت هواپیماسازی ایرباس موافقت کرده است برای مختومه کردن پرونده قضایی دائر بر اتهامات رشوه و فساد که متوجه این شرکت بوده، مبلغی معادل ۳.۶ میلیارد یورو به فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا بپردازد.

ژان فرانسوا بونر، دادستان مالی ملی فرانسه، گفته است ایرباس در جریان مذاکرات برای رسیدن به توافق، مورد «ارتکاب به فساد را پذیرفته» است. بر اساس اظهارات ثبت شده از سوی مقامات ایرباس در دادگاه، این شرکت در ۱۶ کشور از جمله ژاپن، روسیه و چین رشوه پرداخته تا سودی معادل ۱.۰۵ میلیارد یورو کسب کند.

مطابق اعلام دادستانی فرانسه، ایرباس قبول کرده است که مبلغ ۲.۱ میلیارد یورو به فرانسه، حدود ۹۸۳ میلیون یورو به بریتانیا و حدود ۵۳۰ میلیون یورو به مقام‌های آمریکا بپردازد.

گزارش اولیه این فساد را خود شرکت ایرباس به اطلاع مقامات رسانده بود؛ زمانی که تام اندرس، مدیرعامل پیشین ایرباس هواپیماسازی در سال ۲۰۱۶ تحقیقی داخلی را پیرامون این موضوع در داخل شرکت شروع کرد. با این همه این امکان همچنان وجود دارد که آقای اندرس خودش جداگانه هدف تحقیقات قضایی فرانسه قرار بگیرد.

این یکی از بزرگترین توافق‌های تاریخ پرونده‌های فساد در فرانسه و همچنین در بریتانیاست که پس از چندین سال به سرانجام می‌رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید