پرواز آزمایشی محصول جدید بوئینگ؛ ایکس۷۷۷ چه ویژگی‌هایی دارد؟

پرواز آزمایشی محصول جدید بوئینگ؛ ایکس۷۷۷ چه ویژگی‌هایی دارد؟
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

نخستین پرواز آزمایشی جت مسافربری پهن‌پیکر «ایکس۷۷۷» در فاصله ۴ ساعته واشنگتن تا آشیانه مرکزی بوئینگ در سیاتل با موفقیت انجام شد.

نخستین پرواز آزمایشی جت مسافربری پهن‌پیکر «ایکس۷۷۷» در فاصله ۴ ساعته واشنگتن تا آشیانه مرکزی بوئینگ در سیاتل با موفقیت انجام شد.

هر چند که شرکت بوئینگ پیشتر موعد انجام این پرواز را پنجشنبه یا جمعه گذشته اعلام کرده بود ولی وخامت اوضاع جوی موجب شد تا پرواز نسل جدید هواپیماهای مسافربری پهن‌پیکر روز شنبه و با هدف پایان دادن به خاطره‌های تلخ نقص فنی مدل «مکس‌۷۳۷» صورت گیرد، پروازی که قیمت هر سهم این شرکت را ۱.۶۶ درصد افزایش داد.

طول بال‌های این هواپیما حدود ۷۱.۶ متر اعلام شده که با توجه به قابلیت تاشوندگی آنها، می‌تواند ۶ متر کاهش یابد، امری که حرکت این مدل پهن‌پیکر را در فرودگاه های کوچک ممکن می‌کند. در بال‌های مدل جدید بوئینگ از مواد کامپوزیت کربنی سبک وزن استفاده شده تا ضمن کاهش مصرف سوخت، طول مدت پرواز آن نیز افزایش پیدا کند.

این هواپیما از بزرگ‌ترین موتور جت دوقلو و کم مصرف جهان بهره می‌برد و قطر پروانه‌های فن موتور این هواپیما ۳.۳ متر است.

«ایکس۷۷۷» ظرفیت حمل ۴۲۶ مسافر را دارد و مدل پیشرفته «بوئینگ ۷۷۷» است که اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۵ انجام داد. قیمت هر فروند از مدل جدید بوئینگ ۴۲۲.۲ میلیون دلار اعلام شده و شرکت بوئینگ تاکنون سفارش ساخت ۳۵۰ فروند از آن را دریافت کرده است. مهمترین مشتری‌های این هواپیمای مسافربری پهن‌پیکر شرکت هواپیمایی امارات و «آل نیپون اِیروِیز» ژاپن است. را دریافت کرده است.

بوئینگ به علت وجود مشک فنی در موتورهای مدل GE۹X که توسط شرکت جنرال الکتریک تولید شده، آغاز تحویل این مدل را تا اوایل سال آینده میلادی به تاخیر انداخته است.

سال گذشته میلادی، در پی دو سانحهٔ هوایی جت‌های ۷۳۷مکس در خطوط هوایی اندونزی و اتیوپی، ۳۴۶ نفر جان باختند. هواپیماهای مدل ۷۳۷مکس از ماه مارس گذشته به دلیل مسائل ایمنی در سراسر جهان زمین‌گیر شد. رخدادی که ضمن دامن زدن به کاهش قیمت سهام این شرکت، در نهایت موجب استعفای مدیرعامل آن شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط