ورود زنان باردار به آمریکا با «ویزای گردشگری» محدود شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ورود زنان باردار به آمریکا با «ویزای گردشگری» محدود شد
Copyright  AP Photo/Iuliia Stashevska

دولت ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه دستورالعملی را صادر کرد تا بر اساس آن در «گردشگری زایمان» محدودیتهایی اعمال شود.

این دستورالعمل با هدف محدود کردن شمار زنان بارداری تنظیم شده است که با ویزای گردشگری وارد خاک ایالات متحده می‌شوند؛ با این هدف که فرزندشان را در این کشور به دنیا آورند و بتوانند برای نوزادان خود تابعیت آمریکا را اخذ کنند.

بر اساس دستورالعمل جدید وزارت خارجه آمریکا که اجرای آن از روز جمعه آغاز خواهد شد، زنان بارداری که متقاضی ویزای گردشگری هستند باید مدرکی ارائه دهند که ثابت کند جدای از زایمان، دلیل دیگری برای این سفر دارند، از جمله مدرکی مبنی بر ضرورت پزشکی این سفر.

دونالد ترامپ که در نوامبر آینده بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت خواهد کرد، محدود کردن مهاجرتهای قانونی و غیرقانونی به آمریکا را در کانون تبلیغات انتخاباتی خود قرار داده است.

او در این چهار سال نیز بارها موضوع اعطای حق شهروندی به هر کسی که در ایالات متحده آمریکا متولد می‌شود را به باد انتقاد گرفته، اما قادر به تغییر این قانون آمریکا نبوده زیرا چنین حقی در قانون اساسی این کشور درج شده است.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دستورالعمل جدید با هدف کاهش خطرات برای امنیت ملی آمریکا از جمله فعالیت‌های جنایی مرتبط با سفر برای زایمان وضع شده است.

در این دستورالعمل همچنین گفته شده است که کارکنان کنسولگری باید زنان مسافر را معاینه کنند تا مشخص شود که باردار هستند یا خیر. با این وجود توضیح نمی‌دهد که کارکنان کنسولگری چگونه باید چنین کاری را انجام دهند و تصمیم بگیرند.