ادامه پیشروی دلار؛ بانک مرکزی ایران: نرخ ارز اولویت اصلی ما نیست

ادامه پیشروی دلار؛ بانک مرکزی ایران: نرخ ارز اولویت اصلی ما نیست
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با پایان مهلت قانونی یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لوایح مصوب مجلس به منظور الحاق ایران به معیارهای بین‌المللی گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفتگو با تلویزیون جمهوری اسلامی تاکید کرد که ثبات نرخ ارز مهمتر از نرخ آن است.

آگهی

همزمان با پایان مهلت قانونی یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لوایح مصوب مجلس به منظور الحاق ایران به معیارهای بین‌المللی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفتگو با تلویزیون جمهوری اسلامی تاکید کرد که «ثبات نرخ ارز مهمتر از نرخ آن است و هیچ‌گاه ثبات نرخ ارز فدای نرخ آن نخواهد شد.»

بدین ترتیب بانک مرکزی ایران به طوری تلویحی تلاش برای کاهش نرخ ارز را رد کرد و اولویت اصلی خود را ایجاد ثبات در بازار ارز اعلام کرد.

اظهار نظر تازه آقای همتی در شرایطی است که او حدود یک ماه پیش از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته بود که با توجه به ضرورت تداوم مناسبات بانکی و پولی در شرایط تحریم، تکلیف دو لایحه پالرمو و تامین مالی تروریسم(CFT) را بر پایه شرایط حساس کنونی و نظر بانک مرکزی روشن کند.

در چنین شرایطی روند صعودی نرخ آزاد ارز که از ابتدای بهمن بار دیگر آغاز شده ادامه یافت و هر دلار آمریکا طی معاملات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران تا ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان فروش رفت. این در حالی بود که بانک مرکزی ایران نیز از ابتدای آغاز به کار بازار ایران در روز پنج‌شنبه هر دلار را با ۵۰ تومان افزایش به نرخ ۱۳ هزار تومان در شبکه رسمی صرافی‌های بانکی عرضه کرده بود.

نرخ رسمی و آزاد فروش هر یورو نیز در پایان هفته کاری بازار ایران به ترتیب ۱۴ هزار و ۵۰۰ و ۱۵ هزار و ۵۰ تومان رسید.

در بازار جهانی طلا نیز هر اونس طلا ۴ دلار و ۹۰ سنت کاهش یافت و در مقابل هزار و ۵۵۳ دلار مبادله شد. با این وجود تحت تاثیر رشد قمت دلار، نرخ هر قطعه تمام سکه طلا در مرز ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان باقی ماند و هر گرم طلای ۱۸ عیار به نزدیک ۵۰۰ هزار تومان رسید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ دلار به بالاترین حد در ۹ ماه گذشته رسید

تعقیب و گریز بانک مرکزی و نرخ دلار آزاد؛ یورو ۱۵ هزار تومان

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت