اعتراض گسترده جزیره‌نشینان یونان به حضور مهاجران؛ جزایرمان را برگردانید

اعتراض گسترده جزیره‌نشینان یونان به حضور مهاجران؛ جزایرمان را برگردانید
Copyright  AP Photo/Aggelos Barai
نگارش از یورونیوز

ساکنان جزایر لسبوس، ساموس و خیوس روز چهارشنبه دست به اعتصاب زدند و در حالی که فروشگاهها و مراکز ارائه خدمات عمومی را تعطیل کرده بودند، در خیابانها شعار دادند: «جزایرمان را به ما برگردانید، زندگیمان را به ما برگردانید».

ساکنان جزایر لسبوس، ساموس و خیوس یونان که در خط مقدم رویارویی با بحران مهاجرت قرار دارند، می‌گویند که صبرشان تمام شده است و دولت یونان باید هرچه سریع‌تر برای تخلیۀ اردوگاههای مهاجران و تعطیلی آنها همچنین بازگرداندن این جزایر به ساکنان واقعی خود اقدام کند.

ساکنان این سه جزیره روز چهارشنبه دست به اعتصاب زدند و در حالی که فروشگاهها و مراکز ارائه خدمات عمومی را تعطیل کرده بودند، در خیابانها شعار دادند: «جزایرمان را به ما برگردانید، زندگیمان را به ما برگردانید».

بنا بر اعلام خبرنگاران حاضر در محل، مشارکت ساکنان این جزایر در اعتراضات ضدمهاجرت «گسترده» بوده است.

اصناف و نمایندگان این مناطق در پارلمان یونان نیز خواستار آن شدند که دولت فورا برای انتقال هزاران مهاجر به سرزمین اصلی یونان اقدام کند.

در حال حاضر برخی از اردوگاه‌های این جزایر ۱۰ برابر ظرفیتشان مهاجر پذیرفته‌اند.

سازمان‌دهندگان این اعتراضات همچنین اعلام کردند که خواستار دریافت اطلاعات بیشتری دربارۀ تصمیم جدید دولت مبنی بر راه اندازی اردوگاههای بیشتر در این جزیره‌ها هستند. آنها تاکید کردند که «جزیره‌های ما نمی‌تواند بیش از این سرزمین ارواح گمشده باشد.»

فرمانداران و شهرداران این جزیره‌ها قصد دارند روز پنج‌شنبه به آتن سفر کنند تا تقاضاهایشان را رسما تحویل دولت یونان دهند.

دولت محافظه‌کار یونان پیش از این در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرده بود که قصد دارد به عنوان بخشی از رویکرد سختگیرانۀ خود در قبال مهاجران، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ هزار مهاجر را به ترکیه بازگرداند.

مطالب مرتبط