Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توکیو، کلانشهری در حال توسعه که ریشه های فرهنگی خود را حفظ کرده است

توکیو، کلانشهری در حال توسعه که ریشه های فرهنگی خود را حفظ کرده است
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

راز دیگر شهر که هنوز خوب نگاه داشته شده این است که شیموکیتازاوا در بین خارجی های بسیار محبوب است.

آگهی

توکیو، کلانشهری در حال توسعه که ریشه های فرهنگی خود را حفظ کرده است

توکیو مدام در حال تحول است؛ برای درک این موضوع تنها کافی است به آسمان خراش های جدید شهر و گرایش های نوین فرهنگی در میان جوانان توجه کرد که بر مد وموسیقی سایه افکنده است.

نائومی لیوید، گزارشگر یورونیوز در این قسمت از برنامه «توکیو در حرکت» گوشه هایی از همزیستی سنت و مدرنیته را در محله های مختلف پایتخت ژاپن روایت کرده است. او در این گزارش به دو محله متفاوت شهر توکیو رفته تا ترکیب منحصر به فرد سنت و مدرنیته را کشف و برای شما روایت کند.

نخستین توقفگاه، محله پر جنب و جوش شیبویا در قلب توکیو است. این محله پر رفت و آمد با تابلوهای نئون تبلیغاتی جذاب و غول پیکر خود به قطب مد و فرهنگ پاپ در میان جوانان تبدیل شده است.

گزارشگر یورونیوز: «وقتی چراغ راهنمایی سبز می شود تنها ۴۵ ثانیه برای عبور از عرض خیابان زمان داریم. به من گفته اند راز عبور موفق این است که پشت سر فرد جلویی و با همان سرعت حرکت کنم...تا به حال که به نظر خوب جواب داده است.»

تقاطع مشهور «اسکرامبل کراسینگ» به نماد توکیو مدرن تبدیل شده است. حدود سه هزار نفر می توانند از این تقاطع برای حرکت در پنج مسیر متفاوت استفاده کنند.

نائومی پس از طی مسیری در تقاطع اسکرامبل کراسینگ می گوید: «خُب، این خودش یک تجربه بود! اما به سبک توکیو بیشتر کمی آشفته و شلوغ به نظر می آمد هر چند که دستور العمل خودش را داشت که خوب جواب می داد.»

شیبویا از آغاز اینگونه ساخته نشده بود. اینجا در واقع یکی از محله های حومه شهر بود که در آن یک ایستگاه راه آهن قرار داشت.

در دهه بیست میلادی یک سگ وفادار قلب ساکنان شهر را تسخیر کرد. هاچیکو هر روز برای استقبال از صاحبش به ایستگاه شیبویا می آمد و ورود او را انتظار می کشید. این سگ پس از مرگ صاحبش هم این کار را تا ۹ سال تکرار کرد.

برای یادبود هاچیکو مجسمه ای از او ساخته شد. اینجا حالا به یکی از مکان های عمومی معروف تبدیل شده است. در همین مکان با کنجی ایشایی، استاد و کارشناس تاریخ و توسعه شهری ملاقات کردیم.

آقای ایشایی در باره نحوه توسعه شیبویا می گوید: «پس از جنگ دوم جهانی و زمانی که اقتصاد ژاپن مسیر رشد را در پیش گرفت، خانه ها به ساختمان تبدیل و جاده ها اسفالت و سنگ فرش شدند اما طبیعت نادیده گرفته شد. حالا همانطور که می بینید هنوز رودخانه ای وجود دارد. پیش از این خط آهن جایی که رودخانه بود را پوشانده بود.»

مناطق اطراف معروف ترین ایستگاه توکیو با ظهور آسمان خراش های بلندی که تا سال ۲۰۲۷ توسط گذرگاه های چند طبقه زیر زمینی به هم متصل می شوند بسیار متحول شده است.

کنجی اشایی، استاد تاریخ و علوم شهری می گوید: «تغییراتی که اینجا در شیبویا می بینید، نشان می دهد که تا چه حد جامعه ژاپن دچار تحول شده و این تحول به ما امکان می دهد پیش بینی کنیم که آینده ژاپن چگونه خواهد بود؟»

گزارشگر یورونیوز: «حالا به سمت شیموکیتازاوا در حرکت هستم، محله ای بسیار متفاوت ازشیبوبا که با قطار تند رو از اینجا تنها پنج دقیقه فاصله دارد.»

شیموکیتازاوا در قدیم یک روستای کشاورزی بود اما پس از جنگ دوم جهانی به بزرگترین بازار سیاه شهر تبدیل شد. این بخش از توکیو اما در دهه هفتاد میلادی محل رشد پاد و خرده فرهنگ هایی چون هیپی بوده است. این محله اما امروز هویت واحد خود را حفظ کرده و به داشتن فروشگاه های جذاب و فضای غیرمتعارف (بوهمین) معروف است.

ماسائو تسوباکی مغازه فروش صفحه های موسیقی خود را در سال ۱۹۸۲ افتتاح کرد. او علاقمندان صفحه گرامافون را از سراسر جهان به مغازه خود می کشاند.

ماسائو تسوباکی می گوید: «زمانی که کودک بودم شیمو بسیار آرام تر از اکنون بود اما همیشه مشتریان زیادی اینجا بودند که اغلب آنها را زنان خانه دار تشکیل می دادند. این بخش از شهر از قدیم به داشتن مغازه هایی که اجناس ارزان قیمت می فروختند، شهرت داشت.»

ماسائو در خصوص خصوصیات ساکنان شیموکیتازاوا می گوید: «مردم مهربان هستند...بسیاری از کافه ها مشتری های همیشگی خود را دارند بنابر این اگر اینجا زندگی می کنید و حالتان خوب نیست بروید به چهره آنها نگاه کنید. این باعث می شود حس کنید در خانه خودتان هستید.»

آگهی

راز دیگر شهر که هنوز خوب نگاه داشته شده این است که شیموکیتازاوا در بین خارجی های بسیار محبوب است. شارلوت یکی از اتباع بریتانیا است که شش سال است اینجا زندگی می کند.

شارلوت در باره ویژگی های شیموکیتازاوا می گوید: «واقعاً هیجان انگیز است زیرا همیشه فروشگاه های جدیدی درگوشه وکنار شهر باز می شود که دیدن آنها خالی از لطف نیست. همیشه چیزهایی جدید برای دیدن و یا مکان های تازه برای بازدید وجود دارد.»

شارلوت همچنین در پاسخ به سوال گزارشگر برنامه در باره ویژگی های مردم شهر می گوید: «آنها واقعا مهربان هستند زیرا شیموکیتا همچنان حس و حال شهرهای کوچک را حفظ کرده و ساکنانش بسیار مهمان نواز هستند. این حس را می توانید با رفتن به رستوران های ژاپنی محلی به خوبی درک کنید. اینجا بخش از شهر محله بسیار خوبی است که مردم می توانند بیایند و کمی با فرهنگ ژاپن آشنا شوند.»

همزیستی دو فرهنگ قدیمی و فوق مدرن در مکان هایی که تنها چند دقیقه با یکدیگر فاصله دارند بسیار جذاب و تماشایی است. توکیو راه خود را به سوی آینده ای نوین طی می کند اما روح و خلاقیتی که آنرا به یک کلانشهر تبدیل کرد همچنان حفظ شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

محله «گینزا»‌ در توکیو، از خرید درمانی تا تئاتر سنتی ژاپنی

توکیو در تکاپو؛ نگاهی به سنت تصویرگری در پایتخت ژاپن