Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قاتل روزنامه‌نگار اسلواک که درباره فساد تحقیق می کرد: اجیر شدم

قاتل روزنامه‌نگار اسلواک که درباره فساد تحقیق می کرد: اجیر شدم
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«میروسلاو مارسک» قاتل روزنامه نگار اسلواک: «می خواهم از کسانی که از اقدام ما آسیب دیده‌اند عذرخواهی کنم. هیچ چیز نمی تواند آنرا جبران کند و هیچ عذرخواهی راضی کننده ای امکانپذیر نیست. دیدن رنج و درد آنها در تلویزیون مرا مجبور به حرف زدن کرد.»

آگهی

یک سرباز سابق روز دوشنبه در برابر دادگاهی در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی اعتراف کرد که برای کشتن «یان کوچیاک» روزنامه‌نگار تحقیقی اسلواک، اجیر شده بوده است.

«یان کوچیاک» روزنامه‌نگار ۲۷ ساله در حالی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید که مشغول تحقیق درباره فساد مالی تجار بانفوذ در اسلواکی بود. قتل او به اعتراضات گسترده‌ای در اسلواکی انجامید که در نتیجه آن رابرت فیچو، نخست وزیر از مقامش کناره‌گیری کرد.

«میروسلاو مارسک»، سرباز سابق در دادگاه گفت که کوچیاک و نامزدش مارتینا کوسنیرووا را در خانه‌شان در خارج از براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی و در فوریه ۲۰۱۸ به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

این سرباز سابق ۳۷ ساله گفته است که پسرعمویش (همدست متهم) به او پیشنهاد داده و برای کشتن این روزنامه نگار او را به خانه «یان کوچیاک»راهنمایی کرده است. او به دادگاه گفته است که هیچ شناختی از این روزنامه نگار و همسرش در زمان قتل نداشته است.

APDarko Vojinovic

میروسلاو مارسک خطاب به دادگاه گفت: «می خواهم از کسانی که از اقدام ما آسیب دیده‌اند عذرخواهی کنم. هیچ چیز نمی تواند آنرا جبران کند و هیچ عذرخواهی راضی کننده ای امکانپذیر نیست. دیدن رنج و درد آنها در تلویزیون مرا مجبور به حرف زدن کرد.»

در جلسه دادگاه، «ماریان کوچنر»، تاجر سرشناس اسلواک که متهم است دستور این قتل را صادر کرده است نیز حضور داشت اما وی اتهام وارده به خود را نپذیرفت. وی تنها داشتن مالکیت سلاح غیرمجاز را پذیرفت. پلیس در خانه او سلاح‌های غیرمجاز یافته است.

متهم سوم با نام «آلنا زسوزسوآ» که متهم به واسطه بودن در این قتل بود، اتهام خود را رد کرد. با این حال افسر سابق پلیس با نام «ززابو» که متهم به همدستی در این قتل شده بود، نامش در دادخواست نیامده است.

«یان کوچیاک» دانشجوی کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری، درباره رابطه بین تاجران و سیاستمداران تحقق می کرد. او در حال تحقیق درباره فعالیت‌های تجاری «ماریان کوچنر» از جمله تملک یک ایستگاه تلویزیونی و معاملات املاک بود که به ضرب گلوله به قتل رسید.

نخست وزیر اسلواکی پیش از این برای یافتن سرنخی از ماجرای قتل این روزنامه نگار یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند

پلیس اسلواکی چند مظنون به قتل یک خبرنگار را دستگیر کرد

اعتراض به فساد مالی در اسلواکی؛ نخست وزیر کناره گیری کرد