Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا طرح محدود کردن اختیار ترامپ برای حمله به ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح محدود کردن اختیار ترامپ برای حمله به ایران را تصویب کرد
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این وجود این طرح برای دفاع نیروهای آمریکایی در برابر «حملات مسلحانه قریب‌الوقوع» استثنا قائل شده است.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مجبور خواهد بود برای انجام اقدامات نظامی احتمالی علیه ایران مجوز کنگره را بگیرد.

با این وجود این طرح برای دفاع نیروهای آمریکایی در برابر «حملات مسلحانه قریب‌الوقوع» استثنا قائل شده است.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اکثریت کرسی‌‌های سنای آمریکا در دست جمهوری‌خواهان است این طرح بخت زیادی برای تصویب نخواهد دارد. با این حال حتی در صورت تصویب از سوی سنای آمریکا، این قطعنامه برای رئیس جمهوری آمریکا لازم الاجرا نیست و نیازی به امضای وی هم ندارد.

با وجود تاثیر نمادین این قعطنامه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگاه آمریکا اصرار داشت که این طرح به رای گذاشت شود تا پیامی جدی درباره موضع مجلس نمایندگان درباره اقدامات نظامی بیشتر در مواجهه به ایران به کاخ سفید ارسال شود.

نانسی پلوسی درباره این قطعنامه گفت که این طرح «با محدود کردن اقدامات نظامی ترامپ از جان و ارزش‌های آمریکایی‌ها محافظت می‌کند».

نانسی پلوسی در جلسه رای‌گیری درباره این قطنامه اقدام به کشتن قاسم سلیمانی را «تحریک‌آمیز و نامتناسب» ارزیابی کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا این قطعنامه را با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۱۹۴ رای مخالف تصوب کرد و تنها سه نماینده جمهوریخواه به آن رای مثبت دادند و در مقابل ۸ نماینده دموکرات با آن مخالفت کردند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از رای‌گیری درباره این قطعنامه به آن مخالفت کرده بود و از نمایندگان خواسته بود به آن رای ندهند.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از نحوه تصمیم گیری دونالد ترامپ برای قتل قاسم سلیمانی و بی اطلاع گذاشتن کنگره از این تصمیم اظهار نارضایتی می‌کنند.

دموکرات‌ها همچنین می‌گویند که در جلسه توجیهی کنگره پس از این حمله نیز اطلاعاتی که کاخ سفید به آنها عرضه کرده مبهم، ناکافی و بدون ارائه جزئیات بوده است. با این حال دونالد ترامپ روز پنجشنبه گفت که او تماس‌های زیادی از سوی سناتورها و نمایندگان داشته که جلسه این حمله را «بهترین جلسه توجیهی که تاکنون داشته‌اند»، ارزیابی کرده ‌اند.

کنگره آمریکا پس از حملات یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ با تصویب مجوز استفاده از نیروی نظامی و همچنین مصوبه دیگری در سال ۲۰۰۲ برای حمله به عراق عملا اختیارات خود را برای دخالت در تصمیمات کاخ سفید جهت انجام حملات نظامی از بین برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن سلیمانی؛ پلوسی ترامپ را به حمله نابرابر و تحریک‌آمیز متهم کرد

پاسخ مجلس نمایندگان آمریکا به دونالد ترامپ: شما یک دیکتاتور نیستی

رای مجلس نمایندگان آمریکا برای ایجاد محدودیت در اقدامات نظامی ترامپ علیه ایران