آلمان به دلیل تنش‌های منطقه‌ای بخشی از نیروهایش را از خاک عراق تخلیه می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلمان به دلیل تنش‌های منطقه‌ای بخشی از نیروهایش را از خاک عراق تخلیه می‌کند
کپی رایت  AP Photo/dpa, Bernd Wuestneck

ارتش آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد که به دلیل تنش‌های منطقه‌ای بخشی از نیروهایش را از خاک عراق تخلیه خواهد کرد.

قرار است این نیروها که در حال حاضر مشغول آموزش نیروهای عراقی هستند، به کویت و اردن منتقل شوند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آلمان نوشت: «نیروهای آلمانی فعال در عراق بطور موقت کاهش می‌یابند و حدود ۳۰ نفر که در پایگاه‌های بغداد و تاجی مستقر هستند، به کشورهای همسایه یعنی کویت و اردن منتقل می‌شوند.»

این تصمیم در حالی گرفته شده است که در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در جریان حمله پهپادی آمریکا، تنش میان دو کشور بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و منطقه را با خطر آغاز جنگی دیگر روبرو کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان بدون ارائه اطلاعات بیشتری، اعلام کرد که انتقال این نیروها به کشورهای همسایۀ عراق «به‌زودی آغاز خواهد شد».

نیروهای آلمانی حاضر در عراق در مجموع حدود ۱۲۰ نفر هستند که به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، علاوه بر پایگاههایی در نزدیکی پایتخت عراق، در اقلیم کردستان عراق نیز مستقر هستند و در آنجا نیز به آموزش نیروهای امنیتی محلی می‌پردازند.

یک روز پیش از این هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که با توجه به شرایط حاکم بر منطقه، خروج نیروهای غربی از عراق موضوعی است که همه باید دربارۀ آن بیندیشند.

او همچنین با اشاره به مصوبه روزیکشنبه پارلمان عراق با موضوع خروج نیروهای ائتلاف از این کشور گفت: «هیچ کدام از کشورهای حاضر در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش حاضر نیستند بدون تمایل عراقی‌ها در آنجا باقی بمانند.»