وزیر دفاع آمریکا گزارش‌ها درباره خروج نیروهای این کشور از عراق را «غیر دقیق» خواند

وزیر دفاع آمریکا گزارش‌ها درباره خروج نیروهای این کشور از عراق را «غیر دقیق» خواند
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

در پی انتشار نامه‌ای که نشان می‌داد ائتلاف به رهبری آمریکا برای «احترام به تصمیم پارلمان عراق» نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد، وزیر دفاع ایالات متحده گزارش‌های درز کرده را «غیردقیق» خواند.

در پی انتشار نا‌مه‌ای که نشان می‌داد ائتلاف به رهبری آمریکا در راستای «احترام به تصمیم پارلمان عراق» نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد، وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید گزارش‌های درز کرده در این ارتباط «غیردقیق» هستند.

پیش‌تر خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز اعلام کرده بودند که تصمیم ارتش آمریکا مبنی بر خروج نیروهای ایالات متحده در نامه‌ای به تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی) از سوی فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق به وزیر دفاع این کشور اعلام شده است.

ژنرال ویلیام سیلی در این نامه به مقام عراقی گفته است که این اقدام بنا به درخواست پارلمان و نخست‌وزیر عراق و برای احترام به تمامیت ارضی عراق اتخاذ شده است. آمریکا همچنین در این پیام اعلام کرده است عملیات جابجایی نیروهای ائتلاف در روزها و هفته های پیش رو انجام خواهد شد.

با این حال مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، به خبرنگاران گفت آنچه در این نامه آمده «غیردقیق» بوده و هیچ تصمیمی از هر نوع مبنی بر ترک عراق گرفته نشده است.

آقای اسپر اصالت سند درز کرده را تایید کرده است اما به گفته وی «نامه اشتباهی فرستاده شده است».

نمایندگان مجلس عراق در روز یکشنبه ۵ ژانویه (۱۵ دی) با تصویب طرحی ۵ بندی، از دولت این کشور خواستند تا به حضور نیروهای خارجی در این کشور پایان دهد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق که در نشست مجلس حضور داشت گفته بود که خروج نیروهای آمریکایی از عراق «هم به نفع آمریکا و هم به نفع عراق» خواهد بود.

همزمان یک مقام رسمی ایالات متحده گفته است که پنتاگون عملیات انتقال ۶ بمب‌افکن ب‌۵۲ را به پایگاه دیگو‌ گارسیا در اقیانوس هند شروع خواهد کرد تا در صورت آغاز عملیات علیه ایران و رسیدن دستور، آماده استفاده باشند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا