پارلمان ترکیه با اعزام نیرو به لیبی موافقت کرد

پارلمان ترکیه
پارلمان ترکیه Copyright عکس از ای پی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان ترکیه با اعزام نیرو به لیبی موافقت کرد

آگهی

پارلمان ترکیه روز پنجشنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن دولت اجازه خواهد داشت تا برای حمایت از دولت وحدت ملی لیبی به این کشور نیروی نظامی اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۳۲۵ نماینده پارلمان به لایحه دولت رأی مثبت و ۱۸۴ نماینده به آن رأی منفی دادند. تصویب این لایحه به دولت ترکیه اجازه می‌دهد دربارهٔ میزان، زمان و گستردگی اعزام نیرو به لیبی به صلاح‌دید خود عمل کند.

عصمت یلماز،‌ نمایندهٔ حزب عدالت و توسعه،‌ حزب حاکم بر ترکیه در دفاع از این لایحه اعلام کرد:‌ «اگر دولت قانونی لیبی در خطر باشد، آثار بی‌ثباتی‌اش تا ترکیه گسترش پیدا می‌کند.» و افزود: «آنها که این کار را خطرناک می‌دانند و نمی‌خواهند قدمی برایش بردارند، کودکان ما را به خطری بزرگتر می‌اندازند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این درحالی است که نمایندگان احزاب مخالف دولت اعلام کردند ترکیه «باید در پی ایجاد ثبات در منطقه» باشد و نمی‌تواند سربازان خود را راهی «خط مقدم یک جنگ داخلی کند که ربطی به امنیت ملی‌ این کشور» ندارد.

دولت وحدت ملی لیبی به نخست‌ وزیری فائز سراج با خلیفه حفتر و نیروهای او در شرق این کشور در کشمکش است.

رجب طیب اردوغان،‌ رئيس جمهوری ترکیه ماه گذشته اعلام کرد که آقای سراج خواستار ارسال نیروهای ترکیه به این کشور شده است. این پس از آن روی داد که این دو تن پیمانی نظامی را امضا کردند که به ترکیه اجازه می‌داد شماری از کارشناسان و کارکنان نظامی خود را روانهٔ لیبی کند.

از سوی دیگر در روزهای گذشته،‌ انتشار گزارش‌هایی از ورود جنگجویان سوری به لیبی خبرساز شد، جنگجویانی که از به‌واسطهٔ ترکیه به لیبی فرستاده شده‌اند. به گفتهٔ کارشناسان این امر جنگ داخلی لیبی را وارد مرحلهٔ تازه‌ای کرده و می‌تواند به بحران داخلی این کشور دامن بزند.

آنکارا اعزام نیرو به طرابلس را برای حفظ منافع خود در لیبی و شرق مدیترانه ضروری می‌داند،‌ چراکه یونان، قبرس، مصر و اسرائیل همگی با ایجاد مناطق اقتصادی انحصاری راه خود را برای استخراج منابع نفت و گاز این منطقه هموار کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد