Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بنیامین نتانیاهو از پارلمان اسرائیل درخواست مصونیت می‌کند

بنیامین نتانیاهو از پارلمان اسرائیل درخواست مصونیت می‌کند
Copyright Ohad Zwigenberg/AP
Copyright Ohad Zwigenberg/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«برای ادامه خدمت به شما تصمیم دارم درخواست مصونیت را به‌شکل رسمی به ریاست کنست (پارلمان اسرائیل) تقدیم کنم.»

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد از پارلمان این کشور درخواست مصونیت می‌کند. 

 دادستانی اسرائیل ۲۱ نوامبر ۲۰۱۹ در سه پرونده برای آقای نتانیاهو به اتهام‌های فساد، ارتشاء و سوء استفاده از اعتماد قرار مجرمیت صادر کرد. با توجه به بن‌بست سیاسی تقریبا یک ساله در اسرائیل و در حالی که این کشور برای سومین انتخابات زودرس پارلمانی آماده می‌شود، درخواست مصونیت پارلمانی-قضایی بنیامین نتانیاهو به معنای مصمم بودن رهبر حزب لیکود برای کسب پیروزی در عرصه سیاست داخلی به شمار می‌رود. 

نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت: «برای ادامه خدمت به شما تصمیم دارم درخواست مصونیت را به‌شکل رسمی به ریاست کنست (پارلمان اسرائیل) تقدیم کنم.» 

براساس قوانین اسرائیل هر وزیری که از سوی دستگاه قضایی این کشور تحت پیگرد کیفری قرار می‌گیرد، باید فورا از مقام خود استعفا دهد. با این حال، این قوانین شامل حال رئیس کابینه نمی‌شود. در مقابل، نخست وزیری تحت تعقیب مصونیت قضایی ندارد و باید به‌عنوان یک شهروند عادی محاکمه شود. 

درخواست مصونیت بنیامین نتانیاهو با توجه به انحلال پارلمان این کشور باید در زمان تشکیل مجلس آینده در ماه مارس از سوی یک کمیسیون پارلمانی بررسی و تائید شود. چنانچه این کمیسیون با این درخواست موافقت کند، اعضای کنست باید برای تصویب و اجرا، به این درخواست رای دهند. 

بنیامین نتانیاهو، در صورت توانایی تشکیل دولت جدید، رکورددار طولانی‌ترین دوره نخست وزیری در اسرائیل خواهد شد. وی در سال‌های اخیر و به‌ویژه با حمایت دولت دونالد ترامپ با اتخاذ رویکردی تهاجمی نسبت به ایران و متحدان منطقه‌ای جمهوری اسلامی توانسته است سیاست‌ بین‌المللی خود را به‌ پیش برد. آقای نتانیاهو با نزدیک شدن به کشورهای عرب خلیج فارس و همچنین رقبای منطقه‌ای ترکیه در شرق دریای مدیترانه، مرزهای امنیتی-اقتصادی اسرائیل را گسترش داده است. با این حال رشد جریان‌های راست‌گرای مذهبی و ملی در اسرائیل از یک سو و نارضایتی‌های اقتصادی-اجتماعی بخش‌های «مدرن‌‌تر» این کشور، در حفظ ثبات سیاسی ناکارآمد بوده است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقیب نتانیاهو هم در تشکیل دولت جدید اسرائیل ناکام ماند

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

انحلال کابینه جنگ اسرائیل؛ نتانیاهو از این پس در مورد جنگ با چه افرادی مشورت خواهد کرد؟