Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رقیب نتانیاهو هم در تشکیل دولت جدید اسرائیل ناکام ماند

بنی گانتس،‌ رهبر حزب آبی و سفید
بنی گانتس،‌ رهبر حزب آبی و سفید Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنی گانتس تا امروز،‌ پنجشنبه بیست و یکم نوامبر به مدت بیست و هشت روز مهلت داشت تا کابینه خود را تشکیل دهد اما ساعاتی پیش از پایان مهلت تعیین شده اعلام کرد که در این امر ناکام مانده است.

آگهی

بنی گانتس،‌ رقیب بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر موقت اسرائیل چهارشنبه شب ناتوانی خود را برای تشکیل یک دولت ائتلافی به اطلاع رووین ریولین، رئیس جمهوری این کشور رساند.

با اعتراف به شکست آقای گانتس،‌ رهبر حزب آبی و سفید در تشکیل یک دولت وحدت لیبرال احتمال حضور مجدد مردم این کشور به صندوق‌های رای پس از انتخابات ماه آوریل و سپتامبر گذشته باردیگر قوت گرفته است.

بنیامین نتانیاهو،‌ رهبر حزب لیکو و نخست وزیر موقت اسرائیل نیز که پیش‌تر از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه شده بود در جلب اعتماد رقیب برای شکل دادن به دولتی ائتلافی ناکام مانده و از این ماموریت انصراف داده بود.

بیشتر بخوانید:

گفته می‌شود این برای نخستین بار در تاریخ سیاسی اسرائیل است که رهبران هر دو حزب رقیب از تشکیل دولتی ائتلافی باز می‌مانند.

هیچیک از دو حزب لیکود و آبی سفید ها در انتخابات پارلمانی هفدهم سپتامبر نتوانستند اکثریت لازم پارلمانی را برای تشکیل دولت بدست آورند. بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس رهبران دو حزب «لیکود» و «آبی و سفید» که از بخت های اصلی پیروزی در انتخابات پارلمانی اخیر در اسرائیل بودند رقابت نزدیکی را برای تشکیل کابینه با یکدیگر داشتند و هر یک به ترتیب حمایت ۵۵ و ۵۴ نماینده را کسب کردند.

این درحالیست که برای بدست گرفتن اکثریت پارلمانی و کسب مجوز برای تشکیل دولت هر یک نامزدها بایست حداقل حمایت ۶۱ نماینده را کسب می کردند.

حزب «آبی و سفید» به رهبری گانتس در انتخابات پارلمانی با کسب ۳۳ کرسی به بزرگترین تشکل سیاسی در پارلمان اسرائیل تبدیل شد. این در حالیست که حزب راستگرای لیکود ۳۱ کرسی را این انتخابات به خود اختصاص داد.

بنی گانتس تا امروز،‌ پنجشنبه بیست و یکم نوامبر به مدت بیست و هشت روز مهلت داشت تا کابینه خود را تشکیل دهد اما ساعاتی پیش از پایان مهلت تعیین شده اعلام کرد که در این امر ناکام مانده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بنیامین نتانیاهو از پارلمان اسرائیل درخواست مصونیت می‌کند

نتانیاهو پس از پیروزی در حزب لیکود برای رویارویی با گانتس آماده می‌شود

رقیب نتانیاهو نسبت به خطر «جنگ داخلی» هشدار داد