اسرائیل در آستانۀ امضای توافق با یونان و قبرس، پمپاژ گاز در مدیترانه را آغاز کرد

اسرائیل در آستانۀ امضای توافق با یونان و قبرس، پمپاژ گاز در مدیترانه را آغاز کرد
Copyright AP Photo/Ashraf Swailem
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل روز سه‌شنبه و تنها چند روز قبل از امضای توافقی مهم با یونان و قبرس در موضوع ساخت خطوط لولۀ انتقال گاز طبیعی، پمپاز اولیۀ گاز از یکی از میدان‌های دریای مدیترانه به دکل ساحلی خود را آغاز کرد.

آگهی

اسرائیل روز سه‌شنبه و تنها چند روز قبل از امضای توافقی مهم با یونان و قبرس در موضوع ساخت خطوط لولۀ انتقال گاز طبیعی، پمپاژ اولیۀ گاز از یکی از میدان‌های دریای مدیترانه به دکل ساحلی خود را آغاز کرد.

این کار که اصطلاحا عملیات شست‌وشو «Flushing» نام دارد پس از تاخیرهای مکرر به دلیل چالش‌های قانونی و مخالفت‌های گسترده در داخل این کشور امکان پذیر شد.

تمرکز اسرائیل بر موضوع بهره برداری از منابع گازیِ پرسود و تازه کشف شدۀ خود، طی یک دهۀ گذشته با انتقادات بسیاری از مدافان محیط زیست در داخل این کشور روبرو بوده است. به گفتۀ آنها تمرکز بیش از حد تل‌آویو بر بهره برداری از سوخت‌های فسیلی، آنها را از سرمایه‌گذاری روی منابع تجدیدپذیر دور کرده است.

به تازگی نیز کنشگران محیط زیست اسرائیل از شرکت انرژی اسرائیلی «Delek Drilling» و شریک آمریکایی آن یعنی شرکت «Noble Energy» خواستند تا محل یکی از تاسیسات ساحلی تصفیۀ گاز را تغییر دهند و تا جای امکان از ساحل دور کنند تا از «پیامدهای فاجعه آمیز» فعالیت آن از جمله نشت آبهای سمی و آلودگی هوا در مناطق مسکونی جلوگیری شود.

ساکنان مناطق ساحلی اسرائیل تا کنون بارها در اعتراض به فعالیت‌های دولت در استخراج انرژی‌های تجدیدناپذیر دست به اعتراض زده‌اند و در واکنش، این دو شرکت به همراه دولت اسرائیل همواره اصرار داشته‌اند که تمام تدابیر امنیتی را برای حفظ سلامت محیط زیست منطقه به اجرا گذاشته‌اند.

تمرکز اسرائیل بر استخراج بیشتر منابع گازی مدیترانه، علاوه بر سودهای اقتصادی برای تل‌آویو باعث شده است که رابطۀ این کشور با دولتهای عربی و دیگر کشورهای مدیترانه نیز تا حدودی بهبود یابد.

رهبران قبرس، یونان و اسرائیل در نظر دارند روز پنج‌شنبه توافقنامه‌ای را برای ساخت خط لوله انتقال گاز طبیعی در شرق مدیترانه امضا کنند.

انتظار می‌رود خطوط لوله جدید که «EastMed pipeline» نام گرفته است، حدود ۱۰ درصد از نیازهای گاز طبیعی اتحادیه اروپا را برآورده کند و از وابستگی کشورهای این منطقه به روسیه بکاهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امید افغان‌ها به تنش زدایی با اجرای پروژه‌های برق و گاز «تاپی»

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

پاکستان ساخت خط لوله واردات گاز ایران را پس از سال‌ها تصویب کرد