بولیوی سفیر مکزیک و کاردار اسپانیا را به‌عنوان «عناصر نامطلوب» اخراج کرد

سفارت مکزیک در لاپاز
سفارت مکزیک در لاپاز Copyright APLUIS GANDARILLAS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنینه آنی‌یس، رئیس جمهوری موقت بولیوی روز دوشنبه از اخراج سفیر مکزیک و دو مقام اصلی سفارت اسپانیا در لاپاز پایتخت ونزوئلا خبر داد. اسپانیا نیز در مقابل سه دیپلمات بولیوی را از مادرید اخراج کرد.

آگهی

جنینه آنی‌یس، رئیس جمهوری موقت بولیوی روز دوشنبه از دستور اخراج سفیر مکزیک و دو مقام اصلی سفارت اسپانیا در لاپاز پایتخت اداری بولیوی خبر داد. اسپانیا نیز در مقابل سه دیپلمات بولیوی را از مادرید اخراج می‌کند.

بولیوی، اسپانیا را متهم می‌کند که درصدد خارج کردن یک مقام سابق بولیوی از سفارت مکزیک بود اما مادرید این موضوع را با قاطعیت تکذیب کرده است. این فرد که دست راست اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی به شمار می‌رفت، اخیرا به سفارت مکزیک در لاپاز پناه برده است.

رئیس جمهور موقت بولیوی افراد اخراج شده را با عبارت «عناصر نامطلوب» توصیف و آن‌ها را ماریا ترزا مرکادو، سفیر مکزیک در بولیوی، کریستینا بورگروئرو، کاردار اسپانیا در بولیوی و آلوارو فرناندز کنسول این کشور در لاپاز معرفی کرد.

وی تاکید کرد که این افراد تنها ۷۲ ساعت فرصت دارند که کشور را ترک کنند. در مقابل نیز اسپانیا، با اخراج سه دیپلمات بولیویایی از مادرید به آن‌ها ۷۲ ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

مکزیک نیز با اعتقاد به اینکه سفیر این کشور در چارچوب قوانین بین‌المللی عمل کرده است، ماهیت «سیاسی» این تصمیم را محکوم کرد.

سفارت مکزیک در بولیوی تاکنون به ۹ نفر از مقام‌های دولت اوو مورالس پناه داده است. مورالس نیز نوامبر گذشته پس از استعفا از مقام ریاست جمهوری به مکزیک فرار کرد.

بولیوی مدعی است که دیپلمات‌های اسپانیایی همراه با مردان مسلح و نقاب پوش روز جمعه به سفارت مکزیک رفته بودند.

اسپانیا و مکزیک ادعای دولت لاپاز را رد کرده‌اند گفته‌اند روز جمعه فقط کاردار اسپانیا در بولیوی برای دیدار با سفیر مکزیک وارد ساختمان این سفارتخانه شد.

طبق گزارش منابع دیپلماتیک و رسانه‌های اسپانیایی این افراد مسلح و نقاب پوش نیروهای گروه عملیات ویژه بودند که مسئولیت امنیت دیپلمات‌های اسپانیایی در لاپاز را برعهده داردند.

بولیوی: عملیات مادرید شکست خورد

وزیر امور خارجه بولیوی روز شنبه گفت که آن‌ها معتقدند هدف از این کار، خارج کردن خوان رامون کینتانا از سفارت مکزیک بوده است. این فرد طبق گفته مقام‌های لاپاز، مشاور اوو مورالس بوده است که از سوی مقام‌های جدید دولت تحت تعقیب قرار گرفته اما به سفارت مکزیک پناه برده و درخواست پناهندگی کرده است. وزیر امور خارجه بولیوی معتقد است که عملیات مادرید «شکست خورد».

وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه‌ای تاکید کرد که دیدار کاردار این کشور از سفارت مکزیک با هدف خارج کردن فرد مورد نظر لاپاز نبوده است.

مورالس در انتخابات ماه نوامبر مدعی پیروزی شد و به‌دنبال ریاست بر دولت برای دوره چهارم بود اما گروه‌های مخالف معتقد بودند که در شمارش آرا تقلب صورت گرفته است.

رئیس جمهور چپگرای بولیوی در پی چند هفته اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در نهایت از سمت خود کناره گیری کرد. وی بیش از ۱۴ سال در قدرت بود.

آقای مورالس پس از استعفا از ترس جانش به مکزیک پناهنده شد. او پس از یک سفر ۱۶ ساعته و به محض پیاده شدن از هواپیمای متعلق به نیروی هوایی ارتش مکزیک در مکزیکوسیتی گفته بود که قربانی یک «کودتا» شده است.

جنینه آنی‌یس، سناتور راست گرا، پس از استعفای مورالس، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی خواند. وی مصمم به تغییر و زدودن بسیاری از سیاست‌های دولت اوو مورالس در بولیوی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنگره بولیوی راه را برای برگزاری انتخابات بدون مورالس هموار کرد

ادامه ناآرامی‌ها در بولیوی؛ رئیس جمهور موقت انتصاب وزرا را آغاز کرد

بولیوی به جمع کشورهایی پیوست که به جای دلار از یوآن چین برای تجارت استفاده می‌کنند